Úvod Z DOMOVA Pribudne nový sviatok, 30. september však nebude Dňom mníchovskej zrady

Pribudne nový sviatok, 30. september však nebude Dňom mníchovskej zrady

Foto: archív

Tridsiaty september si na Slovensku nebudeme pripomínať ako Deň mníchovskej zrady. Plénum Národnej rady SR odmietlo novelu zákona o štátnych sviatkoch z dielne poslancov opozičného Smeru-SD Roberta Fica, Ľuboša Blahu a Ladislava Kamenického.

Poslanci návrhom podľa vlastných slov reagovali na stretnutie predstaviteľov Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska na konferencii 29. až 30. septembra 1938, kde bez účasti Československa rozhodli, že muselo odovzdať časť svojho územia a pristúpiť k ponižujúcim podmienkam.

„Nijaké historické dokumenty ani postoje českých a slovenských politikov z toho obdobia nepopierajú fakt, že správanie spojencov bolo v širokej politickej a spoločenskej dohode vnímané ako veľká zrada,“ napísali predkladatelia v dôvodovej správe.

Zoznam pamätných dní a štátnych sviatkov sa však rozšíri o iné štyri pamätné dni. Deň pamiatky obetí komunistického režimu má pripomínať 24. jún 1954, keď na súde v Trenčíne počas procesu so Silvestrom Krčmérym zazneli jeho slová: „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!“ Doterajší Deň zahraničných Slovákov sa premenuje na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí.

Dátum 12. október si budeme pripomínať ako Deň samizdatu. Do zoznamu pamätných dní pribudne aj 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991 a 21. august ako Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968. Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu 28. októbra sa opäť zaradí k štátnym sviatkom. Nebude však dňom pracovného pokoja.