Úvod Politika Prieskum: 75 percent Slovákov chce Rusko ako bezpečnostného partnera

Prieskum: 75 percent Slovákov chce Rusko ako bezpečnostného partnera

Foto: archív

Nedávny prieskum verejnej mienky Medzinárodného republikánskeho inštitútu so sídlom v Spojených štátoch, ktorý sa uskutočnil v Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku a v Poľsku, ukázal, že obyvatelia spomenutých krajín sú už unavení pokrytectvom Západu a dvojakými normami.

V rozhovore pre rádio Sputnik to uviedol český politický analytik Jan Miklas. Expert tiež poznamenal, že dôvera v Rusko medzi krajinami vyšehradskej skupiny zaznamenala nárast. Podľa neho sú ľudia v krajiných V4 frustrovaní so západných médií a začali čítať viac ruské správy.

“Jedným z hlavných dôvodov popularity ruských médií v štátoch vé štvorky je skutočnosť, že fungujú ako zrkadlo. Odrážajú pokrytectvo a dvojaké štandardy Západu, ktoré sú pertraktované v západných médiách, vo vyhláseniach politikov a prozápadných aktivistov, ako aj neziskových organizácií,” vysvetlil súvislosť Miklas. Ako príklad západnej propagandy uviedol mediálne pokrytie udalostí v Sýrii.

Zistenia tiež ukázali, že miera dôvery v Rusko v krajinách Vyšehradskej skupiny má vzostupnú tendenciu. Napríklad viac ako 25 percent Čechov verí, že Rusko bráni tradičné hodnoty a chce, aby sa Kremeľ stal garanciou ich bezpečnosti.

Na Slovensku sú tieto čísla ešte vyššie: podľa prieskumu až 75 percent Slovákov si myslí, že Rusko by malo byť bezpečnostným partnerom našej vlasti. Podobné stanovisko vo vzťahu ich štátu k Moskve podporuje 59 percent Čechov, 54 precent Maďarov a 35 percent Poliakov.

Erb Vyšehradskej štvorky. (Foto: archív)

Podľa Miklasa výsledky prieskumu úplne korešpondujú so súčasnou realitou: “Na rozdiel od všeobecne rozšírených vyhlásení o tzv. ruskej hrozbe, počet tých, ktorí vidia viac hrozbu v americkej globálnej politike než v Rusku, rastie.”

Zatiaľ čo prítomnosť NATO a USA v Európe je označovaná ako kľúčový pilier európskeho mieru a bezpečnosti, na Slovensku má alarmujúcich 60 percent respondentov spomínaného pocit, že prítomnosť Spojených štátov zvyšuje napätie a neistotu.

Väčšina respondentov spomínaného prieskumu vo všetkých štyroch krajinách buď výrazne alebo čiastočne podporuje neutralitu voči NATO, ale aj voči Rusku. Bude zaujímavé sledovať, aký postoj k prieskumu Medzinárodného republikánskeho inštitútu zaujmú predstavitelia nášho štátu a do akej miery budú názory obyvateľov našej vlasti reflektovať.