Úvod Politika Prieskum Focusu: Preferencie Smeru stagnujú, opozícia silnie

Prieskum Focusu: Preferencie Smeru stagnujú, opozícia silnie

Foto: archív

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom novembra, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 24,8 percenta hlasov. V Národnej rady SR by tak obsadil 42 kresiel. Druhá by skončila SaS, ktorej by volebný výsledok 14,2 percenta priniesol 24 mandátov, a tretie hnutie OĽaNO-NOVA s 21 stoličkami za 12,5 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý robila v dňoch 7. – 13. novembra na vzorke 1 017 respondentov agentúra Focus. Podľa výsledkov by sa do parlamentu dostalo spolu osem strán.

Štvrté by skončila strana Sme rodina – Boris Kollár, ktorej by dalo hlas 8,5 percenta opýtaných, čo by znamenalo 14 poslaneckých mandátov. Nasleduje Kotleba – ĽSNS s 8,4 percentami hlasov a rovnako 14 kreslami. SNS by som ziskom 8,0 percenta dostalo taktiež 14 stoličiek a KDH, ktoré by volilo 7,2 percenta opýtaných, by malo 12 mandátov. Poslednou stranou, ktorá by sa dostala do parlamentu, by bol Most-Híd. Hlas by mu odovzdalo 5,6 percenta ľudí, čo by znamenalo zisk deviatich mandátov.

Pred bránami parlamentu by opäť zostala SMK-MKP, ktorú by volilo podľa prieskumu 3,6 percenta opýtaných. Niečo viac ako jedno percento, resp. presne percento ľudí by si vybralo strany KSS a SZS. Ostatné strany by nezískali ani percento hlasov.