Úvod Z DOMOVA Prieskum Globsecu: V SR klesla podpora EÚ i NATO, 69 percent Slovákov...

Prieskum Globsecu: V SR klesla podpora EÚ i NATO, 69 percent Slovákov je proti dodávkam zbraní na Ukrajinu

Foto: archív

Podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy.

Tridsaťštyri percent vidí podľa prieskumu pôvodcu konfliktu v Západe, ktorý Rusko provokoval. Podľa 17 percent ju spôsobila Ukrajina. Vyplýva to z výsledkov prieskumu organizácie Globsec zrealizovaného koncom marca na vzorke 8000 respondentov.

Poskytovanie vojenskej techniky Ukrajine považuje za pomoc 57 percent Slovákov. Až 69 percent opýtanýchje proti dodávaniu zbraní a považuje to za provokovanie Ruska. Za pomoc utečencom z Ukrajiny sa vyslovilo 59 percent opýtaných zo SR. Zároveň, 69 percent Slovákov súhlasí s tvrdením, že pomoc Ukrajincom je na úkor domácich obyvateľov.

Na základe výsledkov odporúča Globsec pokračovať v krajinách “v objasňovaní potreby pomoci Ukrajine a vymedzovaniu sa proti Rusku”. Volá aj po posilnení kritického myslenia a pripravenosti obyvateľov na krízu.

Apeluje tiež na dlhodobé opatrenia, ale aj skúmanie, čo si ľudia predstavujú pod pojmom demokracia. Obyvatelia by mali byť podľa organizácie zapojení i do tvorby verejných politík. Posilniť by sa mala aj “komunikácia tvárou v tvár”. Do vecnej a faktickej komunikácie odporúčajú tiež zapojiť aj príbeh a emócie, aby sa ľudia s obsahom vedeli lepšie stotožniť.