Úvod ZO ZAHRANIČIA Prieskum: Nemcov oveľa viac znepokojuje inflácia, ako konflikt na Ukrajine

Prieskum: Nemcov oveľa viac znepokojuje inflácia, ako konflikt na Ukrajine

Foto: archív

Prudko sa zvyšujúce ceny v takmer všetkých oblastiach života znepokojujú obyvateľov Nemecka v najväčšej miere. Ani vojna na Ukrajine, klimatická zmena či nový koronavírus netrápia Nemcov tak ako inflácia. Poukázali na to výsledky prieskumu, ktorý uskutočnila poradenská spoločnosť McKinsey.

Z tisícky oslovených respondentov v prieskume uskutočnenom od 23. septembra do 2. októbra približne 57 percent uviedlo, že v súčasnosti ich najviac znepokojuje rast spotrebiteľských cien.

Na porovnanie, v júni v rovnakom prieskume znepokojovala inflácia v najväčšej miere 48 percent opýtaných obyvateľov Nemecka. Viac než dve tretiny opýtaných očakáva ďalšie zrýchľovanie inflácie.

Na porovnanie, iba 18 percent anketovaných uviedlo, že ich najviac znepokojuje vojenský konflikt na Ukrajine. Klimatická zmena predstavuje najväčšie obavy pre 6 percent účastníkov ankety a pandémia nového koronavírusu iba 3 percentá.

„Čoraz väčší počet obyvateľov Nemecka si nemôže dovoliť kúpiť nič okrem vecí, ktoré sú vyslovene nevyhnutné,“ uviedol na margo prieskumu Marcus Jacob z McKinsey. Ako dodal, viac než tretina spotrebiteľov už obmedzila kúpu neesenciálnych tovarov a vyše 50 percent z opýtaných si prestalo sporiť.