Úvod Politika Prieskum: Voľby by vyhral Smer, druhá skončila SNS

Prieskum: Voľby by vyhral Smer, druhá skončila SNS

Foto: archív

Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici júna, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 26,4 percenta hlasov. V Národnej rade SR by obsadil 46 kresiel. Druhá by vo voľbách skončila SNS, ktorá by získala 14,5 percenta hlasov a obsadila by tak v parlamente 25 kresiel.

Do Národnej rady SR by sa dostalo ešte ďalších päť strán, ktoré sú v snemovni zastúpené aj dnes. Neprešla by však Sieť a pred bránami parlamentu by skončilo aj KDH či SMK. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1003 respondentov uskutočnila agentúra Focus v dňoch 14. – 20. júna.

Na treťom mieste vo voľbách by skončila SaS, ktorú by volilo 14,1 percenta voličov. V parlamente by získala 25 mandátov. Nasledovalo by OĽaNO-NOVA, ktoré by vo voľbách získalo 9,9 percenta hlasov a v parlamente 17 kresiel. Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko by skončila so ziskom 8,4 percenta hlasov a v Národnej rade SR by obsadila 15 kresiel.

Vizualizácia: teraz.sk
Vizualizácia: teraz.sk

Do parlamentu by sa dostali ešte strany Sme rodina – Boris Kollár, ktorú by volilo 6,9 percenta voličov a v parlamente by získala 12 mandátov, a Most-Híd s 5,9–percentnou podporou. Strana by obsadila v Národnej rade SR desať kresiel.

Za bránami parlamentu by skončilo KDH s 4,8 percenta, SMK s 3,5 percenta, Sieť s 1,4 percenta, KSS s 1,3 percenta. Taktiež SZS s 0,8 percenta, SDKÚ-DS s 0,6 percenta, VZDOR s 0,5 percenta, SKOK a SMS – obe s 0,4 percenta.

Podľa prieskumu by sa v polovici júna na voľbách zúčastnilo 69,7 percenta opýtaných. Voliť by nešlo 21,4 percenta respondentov a 8,9 percenta opýtaných nevedelo odpovedať. Agentúra sa respondentov pýtala, ktorej strane alebo hnutiu by dali hlas, pričom im dala zoznam kandidujúcich strán a hnutí aj s možnosťou „iná strana“.

1 komentár

Comments are closed.