Úvod Z DOMOVA Prieskum: Voľby v júli by opäť vyhralo OĽaNO, nasledoval by Hlas-SD a...

Prieskum: Voľby v júli by opäť vyhralo OĽaNO, nasledoval by Hlas-SD a Smer-SD

Foto: archív

Parlamentné voľby by v júli vyhralo hnutie OĽaNO. Dosiahlo by 23,5 percenta hlasov rozhodnutých voličov. Vznikajúca strana Hlas Petra Pellegriniho v najnovšom prieskume agentúry AKO dosiahla 16,7 percenta a Smer-SD (10,7). Pellegriniho nová strana by tak skončila na druhom mieste za hnutím Igora Matoviča OĽaNO.

Výrazný pokles v najnovšom prieskume zaznamenal Boris Kollár. Jeho hnutie Sme rodina získalo len 6,4 percenta. Na výsledkoch sa pravdepodobne podpísala jeho kauza s diplomovou prácou. Pripomeňme, že v aprílovom prieskume agentúry AKO mal Kollár presne 10 percent.

Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií agentúry AKO, ktorý realizovala telefonicky od 7. do 17. júla na vzorke tisíc respondentov. Do parlamentu by sa dostalo sedem politických strán. Okrem OĽaNO, Hlasu-SD a Smeru-SD je to SaS (9,4), ĽSNS (7,9), Sme rodina (6,4) a Progresívne Slovensko (5,2).

Z parlamentu by vypadla strana Za ľudí (4,0). Hranicu piatich percent by nedosiahlo ani KDH (3,0). Nasledujú strany Vlasť (2,7), Dobrá voľba (2,6), SMK (2,5), Spolu (2,2) SNS (1,4), Most-Híd (1,0). Menej ako jedno percento hlasov rozhodnutých voličov získali Socialisti.sk (0,4), Demokratická strana (0,2) a tiež Starostovia a nezávislí kandidáti (0,2).

Agentúra AKO poznamenáva, že zber dát realizovala v období, ktoré zachytilo aj kauzy diplomových prác šéfa parlamentu Borisa Kollára a ministra školstva Branislava Gröhlinga. Kauzu diplomovej práce Igora Matoviča však zber zachytil len v priebehu posledných dvoch dní jeho trvania.