Úvod Politika Prílev utečencov spôsobí Európe ekonomické problémy

Prílev utečencov spôsobí Európe ekonomické problémy

Foto: TASR

Stúpenci presťahovania afrického obyvateľstva a islamského sveta do Európy sa snažia zlomiť odpor rozumných obyvateľov Starého kontinentu tvrdeniami, že prílev utečencov prospeje našej ekonomike. Propagandistický moslimský web Islamonline.sk dokonca tvrdí, že sa prostriedky investované do utečencov vrátia do piatich rokov až dvojnásobne.

Bude to vraj vďaka zvýšeniu HDP. Okrem toho sa vraj „zamestnanie emigrantov neprejaví negatívne na zamestnanosti domáceho obyvateľstva. Tento zisk možno investovať do reformy dôchodkového zabezpečenia starnúcej európskej populácie“.

Realisti však nie sú takí zaslepení. Je totiž zrejmé, že prílev utečencov môže v budúcnosti znamenať ekonomické problémy. Podľa štúdie Inštitútu pre výskum pracovného trhu a zamestnanosti IAB má len päť percent utečencov vysokoškolské vzdelanie. Tí bez akejkoľvek kvalifikácie predstavujú až 87 percent.

Podľa nemeckých štatistík je dva roky po príchode do krajiny až 90 percent emigrantov stále bez práce. Do piatich rokov sa zamestná menej ako polovica prisťahovalcov. Aby sa odľahčil sociálny systém, z utečencov sa musia stať kvalifikované pracovné sily, pričom za menej ako desať rokov. Inak sa to, čo bolo do nich vložené, nikdy nevráti.

Čo budú robiť európske štáty, ak sa ukáže, že sľuby o prínose masy utečencov sú len chiméra? Zdvihnú dane, zrušia dôchodky alebo budú trestať tých, čo sny o raji pre migrantov odmietnu financovať a otročiť na nich?