Úvod Z DOMOVA Primárka Horáková vracia štátne vyznamenanie na protest proti testovaniu

Primárka Horáková vracia štátne vyznamenanie na protest proti testovaniu

Primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene Národného ústavu detských chorôb v Bratislave MUDr. Júlia Horáková, PhD., preberá od bývalého prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku vysoké štátne vyznamenanie – Pribinov kríž II. triedy. (Foto: archív)

Lekárka a primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene Národného ústavu detských chorôb v Bratislave Júlia Horáková vráti prezidentke SR Zuzane Čaputovej štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. Prezidentku oslovila formou otvoreného listu, v ktorom vyjadrila občiansky i medicínsky nesúhlas s celoplošným antigénovým testovaním.

„Vyhlásenie núdzového stavu v zdravotníctve v prvej i v druhej vlne pandémie som chápala ako nevyhnutnosť na zachovanie plynulého chodu zdravotníctva. Z toho dôvodu veľmi citlivo vnímam momentálnu situáciu okolo celoplošného antigénového testovania, ktoré naši vládni predstavitelia nazývajú úspešnou operáciou,“ píše v liste.

Táto operácia podľa Horákovej rozdelila ľudí na pozitívnych a negatívnych, na dobrých a zlých, pričom výsledok tohto testovania z medicínskeho hľadiska bez pretestovania PCR metódou nezodpovedá reálnemu počtu nakazených ľudí, na čo opakovane upozorňovala a upozorňuje odborná lekárska a vedecká medicínska obec.

Pripomína, že výsledky antigénového testovania aj podľa vládnych predstaviteľov nič neznamenajú, a teda pozitívny test neznamená, že ste pozitívny, a negatívny test neznamená, že ste negatívny. Vyhlásenie Igora Matoviča, že zaplatí 500 eur každému zdravotníkovi za účasť na plošnom testovaní počas obidvoch dní, je podľa Horákovej veľkou urážkou.

„Urazil nielen mňa, ale väčšinu zdravotníkov, ktorí svoju prácu vykonávajú poctivo a veľakrát bez finančného ohodnotenia, z vnútorného presvedčenia na zachovanie profesionálnej cti, lebo je to ich práca. Druhou ranou pre mňa bolo vyzdvihnutie zahraničných zdravotníkov, ktorí nám prišli pomôcť v operácii.

Hoci si ich vážim, viem, že aj v našich radoch, by sa našlo viac dobrovoľníkov a všetky odberové centrá by boli zabezpečené, ak by sme videli medicínsky zmysel tohto celoplošného testovania,“ konštatuje.

Verí, že toto dvojdňové divadlo „úspešnej operácie“ sa skončí a o týždeň sa to už nebude opakovať. „Vážená pani prezidentka, 7. 1. 2016 som slávnostne prevzala vysoké štátne vyznamenanie od prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku – Pribinov kríž II. triedy.

Vysoké štátne vyznamenanie si nesmierne vážim a napriek tomu ho s plnou vážnosťou a pokorou symbolicky vraciam do Vašich rúk, ako prejav môjho občianskeho nesúhlasu so súčasnou celospoločenskou situáciou,“ dodáva v otvorenom liste primárka Júlia Horáková.