Úvod Politika Prímerie v Sýrii predznamenáva novú geopolitickú rovnováhu vo svete

Prímerie v Sýrii predznamenáva novú geopolitickú rovnováhu vo svete

Foto: archív

Moskva a Washington sa dohodli na prímerí v Sýrii. Situácia, ktorá nastala na Blízkom východe, zodpovedá predstavám Vladimira Putina o novom svetovom poriadku. Vďaka úsiliu Ruska sa totiž vo svete začína nastoľovať nová geopolitická rovnováha.

V lete minulého roku sa Asadova vláda nachádzala na hranici vojenskej porážky, no dnes sa situácia v Sýrii pomaly stabilizuje. Opozícia podporovaná Západom je oslabená. Z pohľadu Ruska je to správny moment na zmrazenie existujúceho stavu, kým nevznikli nové ohniská nepokojov, vyvolané napríklad pozemnou operáciou Turecka alebo Saudskej Arábie.

Tento pozitívny obrat nastal vďaka zásahu Moskvy. Ozbrojeným skupinám sýrskej opozície, ktoré stále odmietajú zložiť zbrane, pritom hrozí, že ich môžu oficiálne vyhlásiť za teroristov a ich pozície sa stanú terčom bombardovania.

Skutočnosť, že sa dohoda o prímerí v Sýrii dosiahla telefonickým rozhovorom Putina s Obamom, je pre Moskvu symbolickým potvrdením toho, že sa vo svete nastoľuje nová geopolitická rovnováha, minimálne v regióne Blízkeho východu.