Úvod Spoločnosť Pripravovaný film Volyň vyvoláva napätie medzi Poľskom a Ukrajinou

Pripravovaný film Volyň vyvoláva napätie medzi Poľskom a Ukrajinou

Foto: archív

Medzi Kyjevom a Varšavou panuje napätie. Vyvolal ho nový film Volyň, aj keď sa do kín dostane až v októbri. Snímka emotívnym spôsobom zobrazuje vojnový masaker poľského obyvateľstva na ukrajinskom území v rokoch 1943 až 1944, niekedy označovaný za genocídu Poliakov.

Filmová novinka približuje spoločný osud zmiešaných rodín v historickej Volynskej oblasti. Prichádza však vojna a nacistická okupácia. Tá v ukrajinských nacionalistoch uvoľňuje skrytú brutalitu a začínajú masakrovať poľské obyvateľstvo. Hoci to vyvolalo útoky aj na druhej strane, na základe etnického kľúča brutálnym spôsobom zahynuli desaťtisíce Poliakov, často ženy a deti.

Producent Feliks Pastusiak si uvedomoval, že vytvára kontroverzný film, ktorý vyvolá množstvo emócií, ale niektoré problémy sa podľa neho dajú vyriešiť len tým, že sa o nich začne hovoriť. Režisér Wojciech Smarzowski tvrdí, že obete boli zabité dvakrát: najprv sekerou, potom zabudnutím. A to by mal zmeniť práve film Volyň.

Foto: archív
Foto: archív

Okolo tejto smutnej historickej udalosti je rušno aj politicky. Poľský parlament plánuje v blízkom čase rokovať o tom, či jej výročie vyhlási za významný historický deň a verejne ju označí za genocídu. Podľa časti poľského obyvateľstva oslavuje dnes nová vlna ukrajinského nacionalizmu aj tých ľudí, ktorí mali významný podiel na vražedných čistkách na Volyni.

Ukrajina to považuje za jednostranný pohľad, ktorý môže poškodiť dobré vzťahy medzi krajinami. Film je podľa nej iba emotívne a jednostranné jatrenie starých historických rán.

Foto: archív
Foto: archív

1 komentár

Comments are closed.