Úvod Zdravie Prirodzený pohyb predlžuje život

Prirodzený pohyb predlžuje život

Foto: archív

Ak chcete byť zdravý a dožiť sa vysokého veku, nemusíte chodiť do posilňovne zdvíhať železá alebo behať maratóny. Nemusíte ani používať bežecké trenažéry, či sa každý deň vážiť. Dôležitejšie je miesto, kde žijete.

Najvyššieho veku sa dožívajú ľudia, žijúci v takzvaných blue zones. Medzi ne patrí napríklad talianska Sardínia, Okinawa v Japonsku, polostrov Nicoya v Kostarike, mesto Loma Linda v Kalifornii či grécky ostrov Ikaria.

Ľudia žijúci na väčšine z týchto miest naozaj nechodia veľmi do fitka, ale to, čo ich spája, je neprestajný pohyb. Starajú sa o svoje záhradky, v domácnostiach nemajú príliš veľa technických vymožeností a často chodia pešo. Prirodzený pohyb je podľa výskumníkov jedným z najdôležitejších spôsobov, ako si predĺžiť život.

Podľa prieskumov má až 90 percent ľudí sedavé zamestnanie. Pritom ešte pred sto rokmi to bolo len 10 percent. Napriek tomu sa aj v súčasnosti dajú nájsť spôsoby, ako pohyb zaradiť do života. Trebárs chodiť pešo alebo jazdiť na bicykli do práce, s deťmi do školy, na nákup alebo na návštevu. Podľa výskumu je najlepším spôsobom dopravy do práce minimálne 15-minútová prechádzka. Budete po nej potom v práci šťastnejší a prospeje aj vášmu zdraviu.