Úvod Spoločnosť Príspevky na sociálnych sieťach monitoruje polícia

Príspevky na sociálnych sieťach monitoruje polícia

Foto: archív

Gatestonský inštitút vo svojej novej správe upozorňuje na skutočnosť, ktorú mainstreamové médiá zámerne prehliadajú: v západnej Európe sa masívne porušuje sloboda slova. Ide predovšetkým o negatívne názory na migrantov.

V holandskom meste Sliedrecht polícia nedávno navštívila Marka Jogeneela, ktorý vraj priveľa prispieva na sociálne siete. Policajti ho vyzvali, aby „dával pozor na svoj tón“, keďže jeho príspevky sa môžu javiť ako poburujúce. Jogeneel okrem iného napísal: „Vysoká škola v Sliedrechtu prichádza s návrhom prijať 250 utečencov v priebehu najbližších dvoch rokoch. Je to však zlý nápad!“

Polícia pre podobné príspevky na sociálnych sieťach kontaktovala v poslednom čase minimálne dvadsať ľudí. Jej hovorca na margo podobných zákrokov potvrdil, že stránky na Facebooku či Twitteri monitoruje v reálnom čase desať spravodajských jednotiek detektívov, hľadajúcich názory, ktoré podľa nich „zachádzajú priďaleko“.

Keď nájdu niečo podozrivé, policajti môžu „navštíviť autorov a vysvetliť im, aký vplyv môžu mať ich príspevky na internete“. Hoci je Holandsko tradične tolerantná krajina, aktívne začína cenzurovať sociálne siete. Nejde však len o túto krajinu.

Foto: archív
Foto: archív

Vo februári zatkli vo Veľkej Británii Scotta Clarka za vyjadrenie na Facebooku, že sýrski utečenci by mali „vidieť našu horšiu stránku“. Komentoval aj sexuálne útoky mužov arabského či severoafrického pôvodu na ženy: „Ak sa niečo stane akémukoľvek mladému dievčaťu, osobne napľujem do tváre radným pánom, ktorí tlačili na to, aby sme ich prijali.“

Alebo: „Je to doslova islamská invázia. Práve som videl v miestnom pohostinstve 15 Sýrčanov. Od začiatku som proti ich príchodu.“ Podľa inšpektora Ewana Wilsona z policajného oddelenia v Dunoone „zatknutie tejto osoby vysiela jasný signál, že škótska polícia nebude tolerovať nijakú formu činnosti, vyvolávajúcu nenávisť a provokujúcu urážlivými komentármi na sociálnych sieťach“.

Podobné prípady možno nájsť aj v Nemecku. Za svoje názory sa dostali pred súd manželia Peter a Melanie M. Vytvorili protiimigračnú stránku na Facebooku, kde napísali: „Vojna a ekonomickí utečenci zaplavujú našu krajinu. Prinášajú teror, strach, smútok. Znásilňujú naše ženy a ohrozujú deti. Skončime to!“ On dostal deväťmesačný podmienečný trest, ona 1 200-eurovú pokutu.

Sloboda slova v západnej Európe začína byť zásadne obmedzená, ak ide o vyjadrenie akéhokoľvek negatívneho postoja k imigrantom. To je koniec demokracie. Tým skôr, že je to pravdepodobne iba začiatok oveľa tvrdšej cenzúrnej vlny, ktorá nás ešte len čaká.