Úvod Ekonomika Problémy Deutsche Bank môžu vyvolať trhovú paniku

Problémy Deutsche Bank môžu vyvolať trhovú paniku

Foto: archív

Akcie najväčšej nemeckej banky Deutsche Bank sa prepadli o 20 percent a strhli so sebou aj akcie ďalších európskych bánk. Ich prudký pokles sa začal po správe z 15. septembra, podľa ktorej americké ministerstvo spravodlivosti od banky požaduje až 14 miliárd dolárov pre predaj hypotekárnych cenných papierov z rokov 2005 – 2007.

Banka však nedokáže zaplatiť takúto sumu. Jej trhová hodnota sa pred správou pohybovala na úrovni 16 miliárd eur, ale teraz je podstatne nižšia. Deutsche Bank už vyplatila americkej vláde miliardy dolárov v rámci urovnania iných podobných sporov a trhy sa obávajú jej pádu.

Situácia by podľa The Wall Street Journal mohla prerásť do globálnej systémovej krízy. Problémy jednej z najväčších bánk v Európe by mohli vyvolať trhovú paniku motivovanú strachom z bankových rizík a politickej neistoty. Nemecká vláda navyše trvá na tom, že záchrana banky nepripadá do úvahy. Berlín totiž v tomto roku zablokoval snahy Talianska o pomoc jeho veľkým bankám.

Foto: archív
Foto: archív

Nárok Washingtonu sa zakladá na pochybnej teórii, že federálni prokurátori vedia lepšie ako investori, aké boli správne ceny aktív za hypotekárnu trhovú mániu pred desiatimi rokmi. Úrady pritom nenašli jediného zamestnanca Deutsche Bank, ktorý by v tomto prípade spáchal niečo, čo by sa dalo trestne stíhať. Ide o čisto politickú bankovú lúpež.

Niektorí Európania sa domnievajú, že útok na Deutsche Bank je odveta za augustové rozhodnutie Bruselu nariadiť americkej spoločnosti Apple doplatiť Írsku 13 miliárd eur na daniach. Washington pritom také stimuly nepotrebuje. Obamova administratíva rovnako veselo rabuje aj americké banky, aby vyhovela požiadavkám ľavého krídla demokratickej strany o odvetu za finančnú krízu.

Nijaký z týchto prípadov sa nedostane na súd. Ani jedna banka si totiž v dnešnom svete drakonickej finančnej regulácie nedovolí odporovať príkazom vlády.