Úvod ZO ZAHRANIČIA Profesor zo Stanfordu sa čuduje, že Matovič nazval jeho štúdiu hoaxom

Profesor zo Stanfordu sa čuduje, že Matovič nazval jeho štúdiu hoaxom

Foto: archív

Premiér Igor Matovič nazval štúdiu profesora Johna P. A. Ioannidisa z renomovanej Stanfordskej univerzity o smrtnosti koronavírusu kotlebovským hoaxom. Ten nad tým krúti hlavou. V exkluzívnom rozhovore pre Lekárske noviny vyjadril údiv:

„Nechápem, ako je možné moju štúdiu nazvať hoaxom. Je to recenzovaný článok v oficiálnom vedeckom časopise Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Výsledky založené na 82 meraniach z celého sveta sú robustné: medián miery smrtnosti (Infection Fatality Rate – ďalej iba IFR) je oveľa nižší, ako sme si mysleli v prvých dňoch pandémie.

Je veľmi závislý od vekovej štruktúry a od toho, či sú domy opatrovateľskej služby zasiahnuté, alebo nie. Pre ľudí, ktorí majú menej ako 70 rokov, je medián miery IFR nižší ako 0,05 percenta,“ povedal pre Lekárske noviny. Čudoval sa aj tomu, že sa jeho článok stal na Slovensku predmetom politického boja.

„O čom je ten boj? Kto s kým bojuje? Sú to politici alebo vedci? Pevne verím, že sa ľudia budú schopní pozerať na dáta s chladnou hlavou, vyhnú sa zbytočným sporom a využijú to, čo sme sa vďaka vedeckému úsiliu dozvedeli,“ uviedol v rozhovore.

O testovaní na Slovensku vedel a uviedol, že pilotný projekt priniesol zaujímavé výsledky, aj keď pripomenul obmedzenia antigénových testov. Zároveň povedal, že ešte viac ho budú zaujímať dáta z plošného testovania. Na základe doterajších štatistík odhadol medián miery smrtnosti na Slovensku na COVID-19 na „menej ako 0,2 percenta, ba dokonca iba 0,1 percenta alebo menej“.

Pri porovnaní s chrípkou hovorí, že smrtnosť v prípade COVID-19 je nižšia u detí a ľudí v mladom a strednom veku. Horšie je to u starších ľudí, a zničujúce to je najmä tam, kde sú veľmi oslabení starší ľudia, ako je to v domovoch sociálnych služieb. Tam, kde je možné ochrániť tieto rizikové kategórie, je podľa neho medián smrtnosti veľmi nízky, tam, kde nie, naopak, veľmi vysoký.

Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď sa pri medicínskej téme oborili na lekárov zo Slovenskej lekárskej komory a obvinili ich, že šíria hoaxy, keď sa odvolali práve na túto štúdiu a konštatovali, že miera smrtnosti je nižšia, ako sa pôvodne predpokladalo. Matovič hovoril o bludoch a uviedol, že mu to „vybilo poistky“.