Úvod Politika Progresívne Slovensko chce získať 20 percent, prieskum mu ukázal 1,9 percenta

Progresívne Slovensko chce získať 20 percent, prieskum mu ukázal 1,9 percenta

Foto: archív

Ak by sa parlamentné voľby konali koncom januára, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 25,5 percenta. Ako druhá najsilnejšia by skončila SaS, podporilo by ju 13,1 percenta respondentov, tretie by skončilo hnutie OĽaNO-NOVA s 11,4 percentami. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1012 respondentov uskutočnila agentúra Focus v dňoch 23. – 28. januára.

Na štvrtom mieste by skončila Sme rodina Borisa Kollára, hnutie by volilo deväť percent oslovených. Nasledujú SNS (8,6 percenta), Kotleba-ĽSNS (8,1 percenta), KDH (7,4 percenta), Most-Híd (5,7 percenta). Pred bránami Národnej rady SR by ostala SMK-MKP (3,9 percenta). Ostatné strany alebo hnutia by nezískali ani dvojpercentnú podporu.

Smer-SD by v parlamente získal 43 kresiel, SaS 22, OĽaNO-NOVA 19, Sme rodina Borisa Kollára 15 kresiel. SNS by získala takisto 15 kresiel, ĽSNS 14, KDH 12, Most-Híd 10. Pred bránami parlamentu by zostala SMK s 3,9 percentami hlasov. Prvýkrát v prieskume merali popularitu aj novej strane Progresívne Slovensko, ktorá by získala 1,9 percenta hlasov hlasov. Len tesne predbehla KSS, ktorej by svoj hlas odovzdalo 1,6 percenta opýtaných. Vedenie strany pritom predčasom vyhlásilo, že v najbližších parlamentných voľbách si trúfa na 20-percentný výsledok.

Respondenti v prieskume odpovedali na otázku: „Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?“ Na voľbách by sa zúčastnilo 67,8 percenta opýtaných, 20,5 percenta respondentov by nešlo voliť a 11,7 percenta odpovedalo „neviem“.