Úvod Politika Prokurátor obvinil Kotlebu v kauze 1488

Prokurátor obvinil Kotlebu v kauze 1488

Foto: archív

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na predsedu parlamentnej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu. Obvinil ho z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podstatou skutku má byť, že Kotleba v Banskej Bystrici v roku 2017 v priestoroch auly školy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, každý na sumu 1488 eur, pričom číslo 1488 je podľa prokuratúry známe a používané v symbolike extrémistov.

To je, ako povedala hovorkyňa ÚŠP, spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“ čo v preklade znamená „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“) a 88 (ôsme písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“).

„Tým verejne, použitím neonacistickej, respektíve extrémistickej symboliky čísiel prejavil sympatie k rasistickej a nacistickej ideológii, ktorá smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb a ktorá hlása rasovú, etnickú nenávisť,“ dodala ďalej Tökölyová. Viacerí členovia strany ĽSNS čelili rozličným obžalobám na rozličných súdoch.

Naposledy stál pred súdom poslanec NR SR Stanislav Mizík na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku. Stanislav Mizík čelil obžalobe z extrémizmu pre status na sociálnej sieti. ŠTS ho 4. júla napokon spod obžaloby oslobodil. V prípade bol svedkom aj predseda ĽSNS Marian Kotleba.