Úvod Z DOMOVA Prokurátor podal obžalobu na Kočnera a spol. v prípade Kuciakovej vraždy

Prokurátor podal obžalobu na Kočnera a spol. v prípade Kuciakovej vraždy

Marián Kočner. (Foto: archív)

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku obžalobu na obvinených Mariana Kočnera a ďalšie tri osoby v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd 21. októbra obžalobu na obvinených Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa  pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a pre ďalšie trestné činy.

Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy,“ uviedla hovorkyňa. Jeden skutok sa týka vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z roku 2018, druhý vraždy Petra Molnára z roku 2016. Za Kuciakovu vraždu mal podľa poznatkov z vyšetrovania objednávateľ zaplatiť minimálne 70.000 eur.

„Vyšetrovací spis má viac ako 25.000 strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán. Prokurátor navrhuje vypočuť okrem obvinených a poškodených ďalších 24 svedkov a prečítať výpovede ďalších 49 svedkov, vypočuť niekoľko znalcov,“ doplnila Tökölyová. V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie.

„Na ŠTS bola 21. októbra podaná obžaloba v trestnej veci Ing. Tomáša Szabóa. a spol. Štyri osoby sú obžalované z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy, z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a z prečinu porušovania domovej slobody.

Obžaloba, ktorá má 55 zväzkov a viac ako 25.000 strán, napadla do senátu 2T v Pezinku. Bola pridelená zákonnému sudcovi (predsedníčka senátu – Ružena Sabová), ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe v zmysle Trestného poriadku,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Dvojicu zavraždili 21. februára 2018 v jej dome vo Veľkej Mači.