Úvod Politika Prokuratúra vyšetruje financovanie Macronovej kampane z roku 2017

Prokuratúra vyšetruje financovanie Macronovej kampane z roku 2017

Foto: archív

Francúzska prokuratúra začala vyšetrovať financovanie kampane úradujúceho prezidenta Emmanuela Macrona z roku 2017. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovaniu. Tento krok prichádza po sťažnosti na neznáme osoby, ktorú v Lyone podali miestni predstavitelia stredopravej opozície.

Podľa nich existujú „znaky“, že Macronovu kampaň podporili tamojšie úrady. Vtedajší starosta Lyonu Gérard Collomb bol Macronovým stúpencom a v súčasnosti je vo funkcii francúzskeho ministra vnútra. Prokuratúra sa zaoberá obvineniami vrátane údajného zneužitia verejných prostriedkov a nekalého financovania volebnej kampane.

Jeden zo sťažovateľov, Stéphane Guilland, pre stanicu France 3 povedal, že existujú „znaky naznačujúce podiel miestnych úradov na kampani“. V nedávnom rozhovore pre rozhlasovú stanicu RCF Guilland spomenul tvrdenia, že predstavitelia mesta prenajali priestory na podujatie spojené s Macronovou kampaňou a požadovali dopravné obmedzenia pred inou budovou.

Investigatívny portál Mediapart a stanica FranceInfo začiatkom tohto roka priniesli informáciu, že Macronova kampaň opakovane užívala výhody v podobe zliav od organizátorov podujatí. Francúzska národná komisia pre kampane a politické financovanie však uviedla, že takéto zľavy sú bežnou komerčnou praxou a nepredstavujú skryté volebné financovanie.