V Nemecku protestovali stovky ľudí v súvislosti so sexuálnym obťažovaním a okrádaním na Silvestra. Na internete spájajú incident s utečencami.

Násilie na uliciach
Nemci v komentároch na internete odsudzujú silvestrovský incident v Kolíne nad Rýnom, kde sa desiatky žien stali cieľom sexuálnych útokov a okrádania zo strany mladých mužov arabského a afrického pôvodu.

Nemecké médiá zároveň poukazujú na to, že veľa užívateľov pritom dáva incident do súvislosti s utečeneckou krízou a vyzýva na odmietanie utečencov. Tému využila aj euroskeptická strana Alternatíva pre Nemecko (AFD) ku kritike kancelárky Angely Merkelovej.

Do ulíc Kolína nad Rýnom vyšli stovky ľudí, prevažne žien. Niektoré z nich nad hlavami držali transparenty s nápismi ako „Pani Merkelová, kde ste? Čo na to poviete? Znepokojuje nás to!“ Či “ Proti sexizmu! Proti rasizmu“. Ženy požadujú, aby úrady zaistili bezpečnosť v uliciach a zamedzili podobnej trestnej činnosti.

Koláž: archív
Koláž: archív

NEMECKÝ MINISTER SPRAVODLIVOSTI HEIKO MAAS VYHLÁSIL, ŽE ÚTOKY NESMÚ ZOSTAŤ NEPOTRESTANÉ.

Podľa neho nie je možné, aby nemeckí občania boli vystavení násiliu v uliciach. „V tejto krajine nesmú existovať zóny, kde neplatí právo,“ vyhlásil.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová útoky označila za nechutné a úplne v rozpore s nemeckými zákonmi. „Urobíme všetko pre dolapenie páchateľov,“ odkázala nespokojným občanom.

V komentároch na internete sú cudzinci, najmä mladí moslimovia, označovaní za zločincov a násilníkov, ktorí zneužívajú nemeckú pohostinnosť. Užívatelia sociálnych sietí často volajú po ich okamžitom vyhostení z Nemecka a kritizujú políciu, ktorá údajne zaobchádza s cudzincami v rukavičkách.

Foto: archív
Foto: archív

Celkom nová dimenzia zločinu
Ku kritike sa pripojila aj predsedníčka AFD Frauke Petryová. Incident označila za dôsledok nekontrolovanej imigrácie a „katastrofálnej azylovej politiky“ vlády. „Je pre vás Nemecko po vlne zločinov a sexuálnych útokov dostatočne ‘pestré a otvorené’, pani Merkelová?“ napísala Petryová na Facebooku.

S tvrdým postojom vystúpil aj generálny tajomník vládnej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Andreas Scheuer, ktorý požaduje okamžité vyhostenie všetkých utečencov, ktorí sa dopustili sexuálneho obťažovania. Podpredsedníčka kancelárkinej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Julia Klöcknerová zasa vyzvala k otvorenej diskusii o pôvode páchateľov kolínskeho incidentu.

ČLENOVIA NEMECKEJ VLÁDY ODMIETLI SPÁJANIE INCIDENTU V KOLÍNE S UTEČENECKOU KRÍZOU.

Henriette Rekerová. (Foto: archív)
Henriette Rekerová. (Foto: archív)

Minister vnútra Thomas de Maiziére uviedol, že udalosti nesmú viesť k podozrievaniu všetkých utečencov. Kolínska primátorka Henriette Rekerová tiež upozornila, že zatiaľ nie sú nijaké dôkazy o tom, že medzi páchateľmi útokov boli utečenci. Podľa polície to mohli byť aj rodení Nemci, ktorých predkovia sa do krajiny prisťahovali.

V okolí kolínskej hlavnej stanice a slávnej katedrály v jej susedstve sa podľa doterajšieho vyšetrovania zhromaždila počas silvestrovskej noci asi tisícka mužov, ktorí podľa polície vyzerali, ako by pochádzali zo severnej Afriky alebo z arabských krajín. Z davu sa vyčlenili skupiny 20 až 100 ľudí, ktoré potom obkľučovali ženy, obchytkával, útočili na ne ia okrádali ich.

Sexuálne napadnutie ohlásilo už vyše sto žien, minimálne jedna žena ohlásila znásilnenie. Šéf kolínskej polície Wolfgang Albers to označil za „celkom novú dimenziu zločinu“, ktorá doteraz v Nemecku nemá precedens.

Foto: archív
Foto: archív