Úvod Politika Protestujúci pred budovou MZV: Chceme iba slovenské vojenské základne

Protestujúci pred budovou MZV: Chceme iba slovenské vojenské základne

Foto: archív

Pred budovou ministerstva zahraničných vecí v Bratislave sa uskutočnil protest proti podpisu zmluvy o prítomnosti vojsk USA na území Slovenskej republiky. Dôvodmi na zvolanie protestu boli najmä požiadavky na deklaráciu jasnej zahraničnej politiky s vyjadrením odmietavého stanoviska k zmluvnej ponuke USA za 105 miliónov USD, ktorá je trójskym koňom pre vstup amerických vojsk na územie Slovenska.

Počas protestu odznela aj výzva na odvolanie Miroslava Lajčáka z funkcie ministra zahraničných vecí, ktorý je podľa účastníkov stále ministrom v demisii. Dôvodom nespokojnosti je Lajčákovo permanentné protislovenské a protislovanské konanie.

Počas akcie, ktorej zvolávateľom bol poslanec NR SR Peter Marček, a ktorej sa zúčastnilo približne 200 ľudí, vystúpili s prejavmi zástupcovia rôznych občianskych a politických organizácií. Protest svojou účasťou podporili aj zástupcovia občianskeho združenia Slovenského hnutia obrody.

„To, čo hovorím, aj v praxi napĺňam. Vždy podporím každú rozumnú a proslovenskú aktivitu, ktorej cieľom je ochrániť naše národné a štátne záujmy. A to, aby bola Slovenská republika vojensky neangažovaným štátom a na slovenskom území boli iba slovenské vojenské základne, považujem za jeden zo základných záujmov nášho štátu,“ konštatoval v súvislosti s protestom pre stránku napalete.sk politológ a predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec.

Foto: archív