Úvod ZO ZAHRANIČIA Proti manipulácii prezidentských volieb demonštrovali vo Washingtone tisíce ľudí

Proti manipulácii prezidentských volieb demonštrovali vo Washingtone tisíce ľudí

Foto: archív

Tisícky demonštrantov v červených šiltovkách a klobúkoch zaplnili ulice Washingtonu, aby tak vyjadrili podporu prezidentovi republiky Donaldovi Trumpovi, ktorý sa podľa vlastných slov stal obeťou rozsiahlych organizovaných podvodov v prezidentských voľbách.

Trumpových priaznivcov neodradil od protestov ani fakt, že deň predtým americký najvyšší súd zamietol žiadosť štátu Texas o anulovanie výsledkov novembrových volieb prezidenta USA, v ktorých mal republikána Trumpa s výrazným náskokom poraziť demokrat Joe Biden.

Sťažnosť tradične republikánskeho Texasu sa konkrétne týkala výsledkov v štyroch kľúčových amerických štátoch – v Michigane, Georgii, Pensylvánii a Wisconsine, v ktorých zvíťazil Biden.

Protestujúci Trumpovi stúpenci sa najprv zhromaždili v okolí námestia Freedom Plaza, kde neskôr vypukli medzi nimi a protidemonštrantmi potýčky. Obe strany museli od seba násilím oddeľovať policajní ťažkoodenci. Zaznamenaných bolo aj niekoľko incidentov vrátane postrelenia jednej osoby a pobodania štyroch ďalších ľudí nožom.