Úvod ZO ZAHRANIČIA Proti Milošovi Zemanovi protestovala pražská kaviareň

Proti Milošovi Zemanovi protestovala pražská kaviareň

Foto: archív

Na Václavskom námestí v Prahe sa zišli tisíce priaznivcov kaviarne na demonštrácii proti českému prezidentovi Milošovi Zemanovi. Protest zorganizoval spolok Milión chvíľok pre demokraciu.

Ide o liberálne orientovanú organizáciu, ktorá v ČR sporadicky usporiadúva protesty a pouličné nepokoje proti názorovým oponentom. Politickí analytici ju porovnávajú k slovenskému hnutiu Za slušné Slovensko, ktorého úlohou bolo v roku 2018 odstaviť vtedajšiu vládu Roberta Fica.

Protestujúci počas akcie vyzvali senátorov, aby na Zemana podali ústavnú žalobu pre údajnú vlastizradu. Prekáža im totiž jeho dlhodobá náklonnosť k Rusku aj vyjadrenia k výbuchu vo Vrběticiach.

„Za uplynulých osem rokov Zeman ukázal, že ho neradno podceňovať a že sa nesmieme spoliehať na slušnosť a ústavu. Nič také on neuznáva. Všetko, čo počas svojho mandátu urobil vo vzťahu k Rusku, má jednoznačné pomenovanie – vlastizrada,“ vyhlásil predseda spolku Benjamin Roll.

Na zhromaždení sa podľa odhadov polície zišlo približne 10-tisíc ľudí. Mali so sebou zástavy Českej republiky i Európskej únie, niektorí si priniesli aj transparenty s nápismi ako „Spolu patríme na Západ“, „Zeman – vlastizradca“ alebo „Nie sme Rusko, nie sme tovar“.

Na demonštrácii vystúpil i hudobník a bývalý minister pre ľudské práva Michael Kocáb, ktorý založil petíciu. Tá senátorov takisto vyzýva, aby podali na prezidenta ústavnú žalobu.

„Rusko sa nikdy nedokázalo zmieriť s tým, že stratilo vplyv na svoje predošlé dŕžavy, a stále sa snaží narúšať nové poriadky, ktoré u nás zavládli po roku 1989. Vyvrcholilo to vrbětickou kauzou. Je to ozbrojený útok proti štátu Európskej únie,“ vyhlásil Kocáb, ktorý sa v roku 1990 angažoval pri organizovaní odchodu sovietskych vojsk z územia ČSFR.