Úvod Politika Protiimigračným Švédskym demokratom po voľbách gratuloval Salvini

Protiimigračným Švédskym demokratom po voľbách gratuloval Salvini

Protimigračná strana Švédski demokrati záskala vo víkendových voľbách najvyšší volebný zisk v doterajšej histórii. (Foto: archív)

Švédsky premiér Stefan Löfven odmietol výzvy opozície, aby vzhľadom na predbežné výsledky parlamentných volieb odstúpil. Vládni sociálni demokrati v nich totiž zaznamenali najhorší volebný výsledok za uplynulé desaťročia. Protiimigračná strana Švédski demokrati, ktorá nie je súčasťou opozičnej aliancie, si, naopak, vo voľbách pozíciu posilnila.

Podľa agentúry DPA bude vytvorenie novej vlády zložité, keďže ani jeden z hlavných blokov – stredoľavá vládna koalícia a aliancia strán pravého stredu – nezískal v parlamente väčšinu. Hlavné politické strany zároveň avizovali, že do vládnej koalície so Švédskymi demokratmi nepôjdu.

Volebná komisia po skončení víkendových volieb oznámila, že po sčítaní vyše 99 percent hlasov stredoľavá vládna koalícia premiéra Stefana Löfvena získala 40,6 percenta hlasov. Konkurenčný tábor vedený stredopravou Umiernenou stranou (M) zaznamenal podporu 40,3 percenta. Löfven – líder sociálnych demokratov – v reakcii na výzvy na odstúpenie uviedol, že síce očakával lepší výsledok, ale sociálni demokrati sú naďalej najsilnejšou stranou. Zároveň vyzval na spoluprácu hlavných blokov.

Sociálni demokrati získali 28,4 percenta hlasov. Zostávajú tak najsilnejšou stranou, ale ich súčasný volebný výsledok je najhorší za posledných vyše 100 rokov. Za nimi nasleduje Umiernená strana (M) so 19,8 percentami. Na treťom mieste skončila strana Švédski demokrati (SD), ktorá získala 17,6-percentnú podporu.

V predchádzajúcich voľbách v roku 2014 získala 13 percent hlasov, čo znamená, že si teraz polepšila o viac ako štyri percentá. Švédskym demokratom k úspechu vo voľbách pogratuloval aj taliansky minister vnútra a podpredseda vlády Matteo Salvini, podľa ktorého sa Švédsko „po rokoch divokej a nekontrolovateľnej imigrácie konečne rozhodlo pre zmenu“.

Matteo Salvini. (Foto: archív)