Úvod Politika Protiraketový štít robí zo štátov terče

Protiraketový štít robí zo štátov terče

Foto: archív

Americký protiraketový systém je navrhnutý tak, aby Washington mohol zasadiť rýchly globálny úder bez obáv z odvetného útoku. To podľa ruského ministerstva obrany spôsobuje, že ďalšie štáty vyvíjajú a modernizujú svoje vlastné zbraňové systémy.

„Americká protiraketová obrana slúži ako stimul na zvyšovanie raketových možností vo svete, čo prispieva k novým pretekom v zbrojení,“ vyhlásil na rusko-čínskom vojenskom brífingu hovorca ruského ministerstva obrany. Plukovník Alexandr Jemeľjanov je presvedčený, že systém protiraketovej obrany hrá kľúčovú úlohu v rámci rýchleho úderu Spojených štátov na akéhokoľvek protivníka vo svete vrátane Ruska a Číny.

Neobmedzené rozmiestnenie prvkov globálneho systému americkej protiraketovej obrany na planéte predstavuje podľa neho hrozbu pre ľudstvo: „Súvislosť medzi rozmiestnením prvkov protiraketovej obrany a vývojom rýchleho globálneho úderu je zjavná.“ Zároveň poznamenal, že táto koncepcia by mohla zahŕňať spustenie „odzbrojovacieho úderu“, ktorý by mohol byť namierený proti strategickým jadrovým silám Ruska alebo Číny.

Foto: archív
Foto: archív

Systém je len „ďalším dôkazom, že sa Washington snaží narušiť existujúcu rovnováhu moci a dosiahnuť globálnu strategickú dominanciu“. Jemeľjanov varuje, že ďalšie rozšírenie amerického systému protiraketovej obrany predstavuje vážne nebezpečenstvo pre medzinárodnú bezpečnosť.

Washington chce podľa neho prostredníctvom protiraketovej obrany vybudovať kapacity, ktorými by za minimálne náklady mohol využívať svoje jadrové zbrane. Myslí si, že Spojené štáty o skutočných schopnostiach protiraketového štítu nedostatočne informujú medzinárodné spoločenstvo.

Nasadenie systému v určitých štátoch neprispieva k ich obrane, práve naopak – robí z nich potenciálny terč útoku. Jemeľjanov v tejto súvislosti varuje, že štáty, kde je systém rozmiestnený, sa stanú rukojemníkom amerických politických záujmov.