Úvod Politika Protiraketový systém THAAD ohrozí bezpečnosť Číny a Ruska

Protiraketový systém THAAD ohrozí bezpečnosť Číny a Ruska

Reprodukcia: archív

Spojené štáty a Južná Kórea začali oficiálne rokovania o rozmiestnení systému protiraketovej obrany THAAD na Kórejskom polostrove. THAAD umožňuje zachytiť balistické rakety v poslednej časti ich trajektórie. Ako zámienka im poslúžil návrat Severnej Kórey k atómovým testom.

Hoci podľa Washingtonu ide o „obranné opatrenie“, experti tvrdia, že takýto výkonný radar dokáže bez problémov zasiahnuť aj značnú časť územia Číny a Ruska. THAAD tak nielenže presiahne „nevyhnutné obranné opatrenia“, ale zároveň sa negatívne prejaví na strategickej bezpečnosti Pekingu a Moskvy.

Umiestnenie tohto protiraketového systému nesporne naruší už aj tak krehkú zahraničnopolitickú rovnováhu vo svete. Washington by podľa ruského ministra zahraničia Lavrova nemal zneužívať aktivity Pchjongjangu na zvyšovanie vojenskej prítomnosti v regióne.

1 komentár

Comments are closed.