Úvod ZO ZAHRANIČIA Protiruské sankcie sú účinné, tvrdí nemecká vláda. Opozícia si myslí opak

Protiruské sankcie sú účinné, tvrdí nemecká vláda. Opozícia si myslí opak

Foto: archív

Nemecká vláda považuje protiruské sankcie za účinné a predpokladá, že ruská ekonomika v tomto roku klesne až o 15 percent. Domnieva sa, že reštrikcie poškodzujú viac Rusko ako Európsku úniu.

„Sankcie výrazne poškodzujú ruské hospodárstvo a ich účinky budú pokračovať. Seriózne prognózy predpovedajú recesiu ruskej ekonomiky, konkrétne pokles ruského HDP v rozsahu od 6 do 15 percent v roku 2022,“ citovala ministra hospodárstva Roberta Habecka agentúra DPA.

Rada Európskej únie v tomto roku ráta s poklesom ruskej ekonomiky o viac ako 11 percent. EÚ od začiatku konfliktu na Ukrajine schválila už šesť balíkov protiruských sankcií vrátane embarga na uhlie a ropu. „Sankcie majú okrem iného vplyv na priebeh konfliktu, pretože dlhodobo oslabujú vojenské kapacity a priemyselnú základňu Ruska,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.

„Sankcie EÚ a jej partnerov sú zámerne koncipované tak, že majú oveľa väčšie dôsledky na Rusko ako na EÚ,“ dodalo. Vláda však aj napriek tomu pripúšťa, že z dôvodu vzájomných hospodárskych väzieb majú reštrikcie dôsledky aj na krajiny, ktoré ich zavádzajú.

„To, že spolková vláda naďalej tvrdí, ako sankcie poškodia Rusko viac ako nás, je scestné,“ povedal opozičný poslanec Sören Pellmannn zo strany Ľavica. „Potrebujeme poctivú analýzu ich dôsledkov. Zruinovanie domácností a výroby v našej krajine Ukrajine nijako nepomôže,“ dodal.

Sankcie viedli k výraznému rastu cien energií v Európe. Množstvo krajín vrátane Nemecka sa obáva nedostatku plynu v zimných mesiacoch. Nemecká vláda už v júni pre problémy s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, čo je druhý z troch varovných stupňov krízového plánu na dodávky plynu.

Šéf nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel takisto varuje, že ak sa prehĺbi energetická kríza, nemecká ekonomika zrejme v zime vstúpi do recesie. Predpovedá, že medziročná miera inflácie v Nemecku by sa na jeseň mohla vyšplhať na desať percent. Upozornil, že dvojcifernú infláciu zaznamenalo Nemecko naposledy pred vyše 70 rokmi.