Úvod Nezaradené Protiruský čin Ankary ničí plány na spoločný boj proti ISIS

Protiruský čin Ankary ničí plány na spoločný boj proti ISIS

Vladimir Putin (Foto: archív)

Zničenie ruskej stíhačky tureckými vzdušnými silami nad Sýriou skomplikovalo už aj tak napätú situáciu vo svetovej politike. Ťažko možno predpokladať, že sa reakcia ruského prezidenta Vladimira Putina obmedzí len na tvrdé slová na adresu Ankary.

Zatiaľ nevedno, aké budú konkrétne odvetné opatrenia Moskvy. Nejednoznačné je aj to, ako sa budú ďalej vyvíjať vzájomné vzťahy krajín, vedúcich boj proti Islamskému štátu.

Keď v nebezpečnej zóne paralelne a zároveň bez detailnej koordinácie operujú ozbrojené jednotky veľkých krajín, možno považovať za zázrak, ak sa to zaobíde bez incidentov. Zámerné zničenie stíhačky krajiny, proti ktorej nie je vyhlásená vojna, však predstavuje jednoznačnú eskaláciu napätia.

Ankara rozohrala veľmi nebezpečnú hru. Obrátenie sa Turecka na oficiálnych predstaviteľov NATO bezprostredne po incidente predstavuje zúfalý pokus demonštrovať podporu spojencov. Vyjadrenia zdroja z Bieleho domu, že stíhačka SU-24 prenikla do tureckého priestoru len na sekundy, spochybňujú adekvátnosť tureckého útoku.

Foto: AFP
Foto: archív

Zároveň to dokazuje, že tureckí piloti čakali na stíhačku vo vzduchu a na rozkaz veliteľov ju okamžite zotrelili. Inak by za taký krátky čas nestihli zareagovať.

Po teroristických útokoch na Sinaji a vo Francúzsku sa atmosféra v Európe zmenila: ruskú vojenskú operáciu v Sýrii začali krajiny EÚ prijímať s oveľa väčším pochopením a čoraz hlasnejšie sa ozývajú hlasy volajúce po spojení síl v boji proti teroristom. V týchto podmienkach však môže konfrontácia s Ruskom zničiť všetky plány.

Turecko nabralo za posledné roky pomerne samostatný kurz a nepovažovalo za potrebné schvaľovať všetky svoje kroky s NATO. Teraz však ráta so solidaritou paktu, tak ako za čias studenej vojny.

Mnohé členské krajiny pritom Rusko nepovažujú za nepriateľa a nechystajú sa riskovať za iných. A väčšina si uvedomuje aj to, že ruská stíhačka neohrozovala Turecko, ale uskutočňovala operáciu v boji proti ISIS v severnej Latákii.

Turecko a NATO si vždy dobre rozumeli. (Foto: archív)
Turecko a NATO si vždy dobre rozumeli. (Foto: archív)