Úvod Veda & Tech Prototyp bicykla bez reťaze naznačuje budúcnosť cyklistiky

Prototyp bicykla bez reťaze naznačuje budúcnosť cyklistiky

Foto: archív

Na každoročnej výstave cyklistickej techniky Eurobike, ktorá sa konala v Nemecku, predstavila firma CeramicSpeed prototyp bicykla bez reťaze. Bicykel vyzerá trochu ako zo sci-fi filmu a podľa servera Digital Trends môže naznačiť budúcnosť v tomto segmente.

Nový revolučný systém DrivEn sľubuje lepšiu rýchlosť a účinnosť. CeramicSpeed ho vyvinula v spolupráci s katedrou strojného inžinierstva University of Colorado. Odstraňuje tradičný reťazový pohon a nahrádza ho systémom, používajúcim 21 keramických ložísk na prenos energie generovanej pedálmi medzi predným a zadným pastorkom. To výrazne znižuje počet pohyblivých častí spojených s hnacím ústrojenstvom.

Foto: archív

Prototyp DrivEn okrem reťazi nemá ani prehadzovačku a kladky, ktoré sa nachádzajú na väčšine tradičných bicyklov, čo má za následok zníženie počtu trecích plôch v pohonnom systéme. Bežný bicykel má pritom osem bodov, kde prichádza k treniu a tým znižovaniu efektivity.

Pri kolesách CeramicSpeed DrivEn klesol počet bodov, kde prichádza k treniu, na dva. V praxi to znamená, že väčšia časť výkonu, ktorá je generovaná šliapaním, ide priamo do pohybu kolies vpred, čím je možné dosiahnuť vyššie rýchlosti pri menšej námahe.

Foto: archív

Podľa zástupcov CeramicSpeed je účinnosť tohto systému 99 percent, čo je pri tradičných modeloch bicyklov nemysliteľné. Ak je to pravda, znamenalo by to, že prakticky všetka sila generovaná jazdcom sa prenáša priamo na kolesá bicykla.

Momentálne nie je jasné, kedy bude inovatívny systém Driven uvedený na trh. V tejto chvíli je skôr ukážkou úrovne technológií a inovácií, ktorými sa momentálne zaoberajú výrobcovia bicyklov. Na výstave Eurobike však rozhodne zaujal a získal ocenenie Design Award.

Bezreťazový bicykel firmy CeramicSpeed: