Úvod Veda & Tech Prvý let s posádkou na kozmickej lodi SpaceX bude v júni 2019

Prvý let s posádkou na kozmickej lodi SpaceX bude v júni 2019

Foto: archív

Prvý let kozmickej lode Dragon-2 spoločnosti SpaceX s ľudskou posádkou k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) je naplánovaný na jún 2019. Pôjde o prvý pilotovaný štart z územia USA od skončenia vesmírneho programu Space Shuttle v roku 2011. Kozmonauti odvtedy musia využívať na cestu k tomuto výskumnému laboratóriu obiehajúcemu okolo Zeme ruskú nosnú raketu Sojuz a rovnomennú kozmickú loď, čo si vyžaduje značné finančné prostriedky.

Let na kozmickej lodi spoločnosti Boeing bude podľa NASA nasledovať v auguste 2019. Časový plán pre oba štarty bol už pritom niekoľkokrát odložený, NASA preto podľa riaditeľa úseku komerčných vesmírnych letov NASA Phila McAlistera plánuje každý mesiac poskytovať aktualizácie.

Obe avizované misie sú však stále považované za testy; dvojica kozmonautov transportovaná v každom zo zariadení zostane na ISS dva týždne. V dlhšom horizonte bude NASA využívať kozmické lode spoločností SpaceX a Boeing na dopravu ľudí na ISS v rámci pravidelných misií, ktoré budú trvať približne šesť mesiacov. SpaceX ešte predtým uskutoční v januári bezposádkový testovací let, Boeing tak spraví v marci.

SpaceX použije na štart kozmickej lode Dragon-2 vlastnú nosnú raketu Falcon-9, zatiaľ čo Boeing dopraví svoju kozmickú loď Starliner do vesmíru pomocou nosnej rakety Atlas-V, ktorú vyvinul United Launch Alliance (ULA) – spoločný podnik značiek Boeing a Lockheed Martin. NASA sa spolieha na úspech oboch projektov, pretože jej kontrakt s ruskou vesmírnou agentúrou Roskosmos vyprší v novembri 2019.

Foto: archív