Úvod Auto - moto Prvý vodičský preukaz získal pred 130 rokmi vynálezca automobilu

Prvý vodičský preukaz získal pred 130 rokmi vynálezca automobilu

Foto: archív

Nemecký konštruktér Carl Friedrich Benz sa do dejín asi najviac zapísal ako vynálezca prvého skutočného automobilu. Na konte však má tento inžinier a priemyselník ešte jedno významné prvenstvo. V auguste 1888 sa stal aj prvým držiteľom vodičského preukazu na svete. Stalo sa tak tri roky po tom, čo získal patent na svoje legendárne vozidlo.

Prvý vodičský preukaz, vydaný na meno Karl Friedrich Benz, mal podobu písomného povolenia mesta Mannheim šoférovať automobil na verejných cestách. Benza k požiadaniu o toto povolenie údajne donútili sťažnosti miestnych obyvateľov najmä na hluk a zápach od jeho vozidla, označeného ako Benz Velo.

Foto: archív

Vodičský preukaz v dnešnej podobe bol po prvý raz zavedený v roku 1903 v Prusku a na jeho získanie bolo treba úspešne zložiť skúšky. V Amerike boli prvé vodičské preukazy zavedené o sedem rokov neskôr pre veľké množstvo nehôd.

Prvým regulačným predpisom na šoférovanie vozidiel v českých krajinách bolo nariadenie z roku 1900. Okrem iného uvádzalo, že rýchlosť jazdy v uzavretej obci nesmela byť väčšia ako rýchlosť koňa v čerstvom kluse.