Úvod Z DOMOVA Prvým zaočkovaným Slovákom proti koronavírusu má byť epidemiológ Krčméry

Prvým zaočkovaným Slovákom proti koronavírusu má byť epidemiológ Krčméry

Foto: archív

Prvým zaočkovaným vakcínou proti koronavírusu bude epidemiológ Vladimír Krčméry, ktorý bude zaočkovaný v sobotu 26. decembra vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Od tohto dňa budú pripravené vakcinačné centrá v Nitre, Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach.

„Prví by sa mali očkovať zdravotníci. Mal by to byť ľudia, ktorí sú významní svojou pozíciou a sú ohrození,“ povedal profesor Pavol Jarčuška. Je si istý účinnosťou vakcíny. „Účinnosť prvých dvoch mRNA vakcín je viac ako 90 percent,“ spresnil infektológ, čo je podľa neho vynikajúce číslo, ktoré nedosahuje ani vakcinácia proti chrípke.

Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej by sa malo začať vo všetkých krajinách Európskej únie s očkovaním v jeden deň: 27. decembra. Prvé očkovanie vakcínou konzorcia Pfizer-BioNTech by malo trvať tri dni, do 29. decembra.

Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková upozorňuje, že na Slovensku by sa mohol prvý človek vakcinovať už v sobotu 26. decembra. Prísť by malo podľa jej slov 10-tisíc kusov vakcíny, v prvej vlne by sa teda mohlo zaočkovať päťtisíc ľudí. Podmienkou pre tento typ vakcíny sú aj hlboko mraziace boxy, ktoré dokážu udržať teplotu na –70 stupňoch, a tie zďaleka nie sú všade.

„Vakcinačnými centrami budú nemocnice,“ spresnila štátna tajomníčka. Fungovať by malo zatiaľ 15 centier pri nemocniciach, neskôr by sa mal ich počet zvýšiť na 25 a potom až na 79. Vo vakcinačných centrách sa budú očkovať zdravotníci, zamestnanci sociálnych zariadení, obyvatelia nad 18 rokov.

Prostredníctvom mobilných tímov sa bude očkovať v domovoch sociálnych služieb či imobilní pacienti. Dialyzovaní pacienti dostanú vakcínu priamo v hemodialyzačných centrách. Slovensko má zatiaľ zabezpečených 17 miliónov vakcín a každý občan dostane podľa Ježíkovej preukaz, v ktorom bude uvedené, akou vakcínou bol očkovaný.

„Bude to európsky preukaz, no zatiaľ nie je jasné, aké výhody vďaka nemu bude očkovaný mať,“ dodala, pričom je možné že leteckí dopravcovia či turistické rezorty budú môcť potvrdenie o vakcinácii vyžadovať.