Úvod Z DOMOVA PS/Spolu sa pridávajú k Čaputovej: Po voľbách treba nového generálneho prokurátora

PS/Spolu sa pridávajú k Čaputovej: Po voľbách treba nového generálneho prokurátora

Foto: archív

Budúca vláda by sa mala podľa koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu bezprostredne po voľbách venovať voľbe generálneho prokurátora. Informovala o tom hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková. Vysvetlila, že to vyplynulo z diskusie na konferencii pre verejnosť s názvom Prvá pomoc pre Slovensko – 100 dní po.

„Slovensko dnes čelí kríze dôvery nielen v štát, ale aj v schopnosť demokracie to napraviť. Nebudeme mať preto tradičných 100 dní, musíme okamžite sanovať vážne problémy. Už na začiatku sa rozhodne, či sa podarí zlomiť skepsu, pesimizmus a pocit, že všetci sú rovnakí,“ uviedol na margo záverov konferencie líder koalície Michal Truban.

PS/Spolu sa tak pripojili k nedávnemu vyhláseniu prezidentky Zuzane Čaputovej, bývalej podpredsedníčky PS, ktorá vyhlásila, že voľba nového generálneho prokurátora bude na Slovensku kľúčovou udalosťou roka 2020.

Doplnila, že to vníma iba ako začiatok procesu, ktorý by mal nastať v prokuratúre po odbornej debate aj za účasti prokurátorov a odbornej verejnosti. Podľa kuloárnych informácií hnutie PS uvažuje v prípade účasti v budúcej vláde navrhnúť do funkcie generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Toho v roku 2011 ako zvoleného kandidáta koaličnej vlády Ivety Radičovej odmietol vymenovať do funkcie vtedajší prezident Ivan Gašparovič. Ako dôvod uviedol, že voľby generálneho prokurátora boli spochybnené podaním viacerých oznámení na Ústavný súd SR.

„Už len samotný výpočet a charakter týchto podaní a postavenie ich autorov dostatočne svedčia o tom, že voľba kandidáta nebola jednoznačná a že sa stala predmetom politického boja,“ povedal prezident.

Podľa nemenovaného zdroja sa Zuzana Čaputová a bývalý predseda PS Ivan Štefunko s Jozefom Čentéšom osobne stretli ešte pred prezidentskými voľbami, pričom predmetom rozhovoru mala byť jeho budúca kandidatúra na funkciu generálneho prokurátora SR.

Viacerí politici súčasnej koalície upozornili na ambície liberálov po parlamentných voľbách ovládnuť prokuratúru, súdnictvo a políciu svojimi ľuďmi a používať ich ako účinný nástroj politickej moci.