Úvod Politika Puigdemont po voľbách: Španielsky štát bol porazený

Puigdemont po voľbách: Španielsky štát bol porazený

Foto: archív

V katalánskej metropole Barcelona oslavovali stúpenci i odporcovia vyhlásenia nezávislosti tohto španielskeho regiónu. Informovala o tom televízia Sky News. Separatistické strany sa tešili z toho, že sa im v predčasných voľbách podarilo opätovne získať tesnú väčšinu kresiel v regionálnom parlamente. Prívrženci jednotného Španielska zase oslavovali to, že sa najsilnejšou stranou stalo promadridské zoskupenie Občania (Ciutadans). Hlasovanie sprevádzala rekordne vysoká, až 82-percentná účasť voličov, uviedla agentúra AP.

Stúpenci i odporcovia nezávislosti
Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont vystúpil s deklaráciou víťazstva v Bruseli. Výsledky volieb podľa neho dokazujú, že tvrdé riešenie katalánskej krízy, ktoré uplatňoval španielsky premiér Mariano Rajoy, nefunguje. „Španielsky štát bol porazený. Mariano Rajoy dostal od Katalánska zaucho,“ vyhlásil triumfujúci Puigdemont, ktorého citovala agentúra AP.

Podobne sebavedomo sa však vyjadrila aj Inés Arrimadasová, hlavná predstaviteľka promadridskej strany Občania v Katalánsku. Občania získali v štvrtkových voľbách spomedzi strán najviac, až 25 percent hlasov, čím si zaistili 37 kresiel v 135-člennom regionálnom parlamente. „Sily agitujúce za oddelenie už nikdy nebudú môcť znova tvrdiť, že hovoria v mene celého Katalánska. Budeme pokračovať v boji za pokojnú koexistenciu, zdravý rozum a za Katalánsko pre všetkých Kataláncov,“ vyhlásila v reakcii na výsledky volieb Arrimadasová. Rozloženie síl v parlamente je však nakoniec trochu iné.

Podľa výsledkov volieb bude mať tesnú väčšinu v regionálnom parlamente v Barcelone trojica separatistických strán.

Tieto politické subjekty dovedna podporilo zhruba 48 percent voličov, teda menej než polovica katalánskych voličov. Puigdemontova kandidátka Spoločne pre Katalánsko (JxCat) obsadí 34 kresiel, Republikánska ľavica Katalánska (ERC) 32 kresiel a Kandidátka ľudovej jednoty (CUP) štyri kreslá.

Carles Puigdemont. (Foto: archív)

Puigdemont sa chce vrátiť do vlasti
Podľa pozorovateľov voľby neprispejú k riešeniu krízy v Katalánsku. „Nezávislosť zvíťazila podobným spôsobom ako v roku 2015: na počet kresiel, ale nie na počet hlasov (z celkového počtu voličov),“ zanalyzoval Andrew Dowling, odborník na dejiny Katalánska z univerzity v Cardiffe.

Pretrvávajúce rozštiepenie katalánskych politických síl môže skomplikovať aj zostavovanie novej regionálnej vlády.

Podľa agentúry AP nie je totiž zatiaľ jasné, ktorý z táborov bude nový kabinet zostavovať. Náročné bude zrejme aj formovanie vládnej koalície. Na čele Katalánska, bohatého regiónu na severovýchode krajiny, s osobitnou kultúrou a jazykom, stál donedávna so svojou vládou premiér Puigdemont, ktorý 1. októbra zorganizoval referendum a inicioval proces jeho odtrhnutia sa od Španielska. Tento krok však následne vyvolal ústavnú krízu.

Vládu španielskeho premiéra Rajoya to viedlo k rozpusteniu regionálneho parlamentu v Barcelone, nastoleniu kontroly zo strany Madridu a vypísaniu nových regionálnych volieb. Puigdemont a jeho štyria ministri utiekli do Bruselu, niekoľko ďalších členov jeho kabinetu bolo zatknutých.

Puigdemont po voľbách vyzval španielsku vládu, aby mu povolila vrátiť sa do vlasti. Domov by sa chcel Puigdemont vrátiť včas na to, aby stihol ustanovujúcu schôdze katalánskeho parlamentu naplánovanú na 23. januára a znovu sa stal vodcom tohto regiónu.

Inés Arrimadasová z promadridskej strany Občania. (Foto: archív)