Úvod Politika Puigdemont sa vrátil do Belgicka. Za Katalánsko bude bojovať

Puigdemont sa vrátil do Belgicka. Za Katalánsko bude bojovať

Foto: archív

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont sa vrátil z Nemecka do Belgicka. Tam sa uchýlil vlani na jeseň, aby sa vyhol vyšetrovaniu pre pokus svojej vlády o vyhlásenie nezávislosti Katalánska, ktoré španielska vláda považuje za protiústavné. V Bruseli ho privítal aj súčasný katalánsky premiér Quim Torra, ktorý špeciálne kvôli tomu vycestoval zo Španielska.

Na tlačovej konferencii v Bruseli Puigdemont prisľúbil, že bude pokračovať v obrane spravodlivej veci katalánskeho národa. „Toto nie je koniec cesty,“ vyhlásil a dodal, že zavíta aj do najvzdialenejšieho kúta kontinentu, aby bránil spravodlivú vec katalánskeho národa, demokraciu, slobodu a právo na sebaurčenie.

Zdôraznil, že jeho putovanie sa skončí až vtedy, keď budú oslobodení všetci katalánski politickí väzni. Ide o členov jeho bývalej vlády, ktorých španielska justícia vyšetruje vo väzbe. Puigdemont chce dosiahnuť, aby sa z exilu vrátili tí ministri jeho bývalej vlády, ktorí sa – podobne ako on – pred súdnym vyšetrovaním uchýlili do cudziny.

Keď Španielsko vlani na jeseň vydalo na lídrov katalánskeho hnutia za nezávislosť zatykače, Madridom zosadený Puigdemont ušiel pred vyšetrovaním do Belgicka. Na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, ktoré Španielsko vydalo naňho pre obvinenie zo vzbury a sprenevery štátnych financií, ho 25. marca zadržali v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko, keď sa autom vracal do Belgicka z konferencie vo Fínsku.

Foto: archív

Nemecký súd však umožnil vydať Puigdemonta do Španielska len za spreneveru verejných peňazí, nie za vzburu. V reakcii na to sudca španielskeho najvyššieho súdu Pablo Llarena zrušil eurozatykače na katalánskych politikov na úteku vrátane Puigdemonta, ktoré predtým sám vydal.

Chcel sa tak vyhnúť situácii, že by bývalý katalánsky premiér dostal niekoľkoročný trest odňatia slobody za spreneveru, ale členovia jeho bývalej vlády by mohli byť odsúdení za vzburu. Katalánskym exministrom tak síce stále hrozí zatknutie v Španielsku, inak však môžu cestovať kamkoľvek.

Obvinenia vznesené Španielskom proti Puigdemontovi a jeho najbližším spolupracovníkom súvisia s vlaňajším referendom katalánskej regionálnej vlády o nezávislosti od Španielska. Regionálny parlament nato jednostranne vyhlásil nezávislosť. Vláda v Madride referendum o nezávislosti Katalánska odmietla s tým, že ústava hovorí o nedeliteľnosti krajiny.