Úvod Politika Puigdemont žiada návrat katalánskej vlády k moci

Puigdemont žiada návrat katalánskej vlády k moci

Foto: archív

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont vyzýva predsedu španielskej vlády Mariana Rajoya, aby prijal výsledky nedávnych regionálnych volieb v Katalánsku. Zároveň Madrid žiada, aby umožnil návrat jeho legitímnej regionálnej vlády k moci: „Hlasovacie urny prehovorili, demokracii prehovorila, každý mal možnosť vyjadriť sa. Na čo Rajoy čaká, aby prijal výsledky?“

Voľby do katalánskeho regionálneho parlamentu vyhrali 21. decembra separatisti. V 135-člennom zákonodarnom zbore obsadia 70 kresiel. Umožňuje to prepočet hlasov, zvýhodňujúci vidiecke regióny. Ľudová strana španielskeho premiéra Rajoya úplne prepadla – získala len tri kreslá.

Podľa vyhlásenia expredsedu katalánskej vlády obyvatelia španielskeho regiónu pri hlasovaní ukázali, že sú demokraticky zrelí a zaslúžia si právo, aby sa ich región stal samostatnou republikou. Premiéra Rajoya vyzval, aby začal rokovať so zástupcami separatistických strán.

Foto: archív

Carles Puigdemont je od konca októbra v Bruseli. Ušiel tam po tom, ako ho španielska prokuratúra, rovnako ako celú Madridom zosadenú katalánsku vládu, obvinila zo vzbury pre snahy o nezávislosť Katalánska. Spolu s ním sú v Belgicku štyria jeho exministri a všetkým hrozí, že po návrate do Španielska skončia vo väzbe. V španielskom väzení je stále bývalý vicepremiér Oriol Junqueras, predseda Republikánskej ľavice Katalánska.

Rajoy zvolal ustanovujúcu schôdzu nového katalánskeho parlamentu na 17. januára. Myšlienku, že by sa novým premiérom tohto regiónu mohol stať Pugdemont, označil za absurdnú. Ani Európska únia nezmenila názor a podporuje jednotu Španielska.

Katalánsko je vďaka turistickému ruchu a priemyslu najbohatším španielskym regiónom. Na HDP celej krajiny sa podieľa zhruba 20 percentami a na exporte asi štvrtinou. Mnohí obyvatelia sa sťažujú, že z regiónu odtečie centrálnej vláde viac finančných prostriedkov, ako dostane naspäť.