Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin chce do ústavy zakotviť zákaz sobášov homosexuálnych párov

Putin chce do ústavy zakotviť zákaz sobášov homosexuálnych párov

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin chce zakotviť do ústavy krajiny zákaz sobášov pre homosexuálne páry. Informovali o tom tamojšie štátne médiá, ktoré citovala tlačová agentúra DPA. Putinov návrh na novelizáciu ústavy hovorí o tom, že manželstvo je zväzok „muža a ženy“, uviedol podpredseda dolnej komory ruského parlamentu Piotr Tolstoj. „Som rád, že túto úpravu iniciovala hlava štátu,“ uviedol.

Ďalšou navrhovanou zmenou ústavy je zmienka o viere a Bohu, doplnil predseda dolnej snemovne Viačeslav Volodin. Verejná propagácia homosexuality je v Rusku trestná na základe federálneho zákona, ktorý Putin podpísal v roku 2013. Putin vo februári prisľúbil, že pokým bude prezidentom, Rusko sobáše párov rovnakého pohlavia nezlegalizuje.

Šesťdesiatsedemročný Putin je pri moci ako prezident alebo premiér už dve desaťročia, pričom jeho súčasný prezidentský mandát vyprší v roku 2024. Je najdlhšie slúžiacim ruským alebo sovietskym lídrom od čias Josifa Stalina. Niektoré zo zvažovaných úprav by mohli Putinovi umožniť zachovať si úradnú moc aj po tomto termíne – ako premiérovi s rozšírenými právomocami, doživotnému senátorovi alebo hlave poradnej Štátnej rady.