Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Cieľom ruskej operácie je zastavenie vojny na východe Ukrajiny, prebiehajúcej od...

Putin: Cieľom ruskej operácie je zastavenie vojny na východe Ukrajiny, prebiehajúcej od roku 2014

Foto: archív

Konanie Ruska na Ukrajine je namierené na zastavenie vojny, ktorá mnohé roky prebieha na východe Ukrajiny. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin. Podľa šéfa Kremľa sa Moskva dlho snažila vyrokovať urovnanie konfliktu vo východoukrajinskom regióne Donbas medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.

„Rozsiahle bojové operácie s použitím ťažkých zbraní, delostrelectva, tankov a letectva sa v Donbase od roku 2014 nezastavili. Všetko, čo dnes robíme v rámci špeciálnej vojenskej operácie, je snaha túto vojnu zastaviť. To je zmysel našej operácie – ochrániť našich ľudí, ktorí na týchto územiach žijú,“ povedal Putin na stretnutí s veteránmi v Petrohrade.

Pred vyslaním vojakov sa Moskva podľa Putina snažila vyjednať mier, no bola podvedená. Putin pripomenul, že východ Ukrajiny je historickým územím Ruska, o ktoré Moskva prišla po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Napriek tomu však musela konať, aby ochránila tamojších ruskojazyčných obyvateľov.

Putin svoje rozhodnutie vyslať na Ukrajinu vojakov vysvetlil vlani 24. februára ako krok na ochranu ruskojazyčných obyvateľov a demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny. Chcel tak zabrániť, aby Ukrajina predstavovala pre Rusko hrozbu.

Putin sa zúčastnil na stretnutí s veteránmi v Petrohrade pri príležitosti 80. výročia skončenia blokády Leningradu. Nacistické vojská okupovali vteadjší Leningrad 900 dní. Táto blokáda je považovaná za jednu z najtragickejších udalostí 2. svetovej vojny.

Počas nej zahynulo asi milión ľudí, pričom väčšina z nich umrela od hladu. Putin si uctil obete blokády položením venca na Piskariovskom pamätnom cintoríne, kde je pochovaný aj jeho starší brat, ktorý počas blokády zomrel ako dieťa.