Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin a Erdogan sa dohodli. Na severozápade Sýrie začalo platiť prímerie

Putin a Erdogan sa dohodli. Na severozápade Sýrie začalo platiť prímerie

Foto: archív

V provincii Idlib na severozápade Sýrie začalo platiť prímerie. V Moskve sa na tom dohodli prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Obe strany sa zároveň zhodli na vytvorení bezpečnej zóny pre civilné obyvateľstvo v provincii Idlib neďaleko hranice s Tureckom. Ide o poslednú baštu povstalcov bojujúcich proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

„Pri posudzovaní toho, čo sa deje v Sýrii, nie vždy súhlasíme s našimi tureckými partnermi. V kritických chvíľach sme však vždy našli spoločnú reč o sporných otázkach a prijateľných riešeniach, ktoré sú založené na vysokej úrovni dosiahnutých dvojstranných vzťahov. Tak to bolo aj teraz,“ vyhlásil Vladimir Putin.

Zároveň informoval, že sa s Erdoganom dohodli na spoločnom dokumente o procese urovnania konfliktu v Sýrii. Jeho podrobnosti, ktoré vzišli z rokovaní, zverejnia ministri zahraničných vecí oboch krajín. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že sa s Tureckom dohodli na spoločných hliadkach v oblasti sýrskej diaľnice M4, ktoré by mali pôsobiť od 15. marca.

Rusko a Turecko sa v roku 2018 dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, ale sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa snažia o opätovné dobytie tohto posledného veľkého regiónu, ktorý nemajú pod kontrolou. V poslednom čase sa táto provincia stala dejiskom konfliktu medzi Tureckom, ktoré podporuje niektoré skupiny povstalcov, a sýrskym vládnym režimom podporovaným Ruskom.