Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Jadrové zbrane máme iba na obranu. Ak bude proti nám podniknutý...

Putin: Jadrové zbrane máme iba na obranu. Ak bude proti nám podniknutý útok, my udrieme späť

Foto: archív

Rusko by použilo jadrové zbrane len ako reakciu na nepriateľský útok, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Atómové zbrane podľa neho slúžia na ochranu Ruska a jeho spojencov i ako odstrašujúci prostriedok.

Putin na zasadnutí poradnej prezidentskej rady pre ľudské práva povedal, že vojenská stratégia Ruska určuje použitie nukleárnych zbraní ako reakciu na útok. „Znamená to, že ak bude proti nám podniknutý útok, my udrieme späť,“ povedal. Rusko podľa šéfa Kremľa vníma svoje zbrane ako vlastnú ochranu.

Po zapojení sa Západu a NATO do ukrajinského konfliktu dodávkami zbraní, technológií a vojenských odborníkov Ukrajine nechal Putin uviesť ruské jadrové zbrane do zvýšenej pohotovosti. Bolo to vnímané ako výstraha USA a štátom NATO.

Exprezident Dmitrij Medvedev okrem toho opakovane hovoril o možnosti atómovej vojny. V Rusku sa diskutovalo aj o použití taktickej jadrovej zbrane na Ukrajine s cieľom odraziť protiútoky ukrajinskej armády.

Putin na spomenutom zasadnutí povedal, že nebezpečenstvo jadrovej vojny sa zvyšuje. Súčasne zdôraznil, že Rusko na rozdiel od USA nemá svoje nukleárne zbrane na území iných krajín. Napriek tomu však svojich spojencov nimi chráni a táto výzbroj slúži ako odstrašujúci prostriedok, nie na vyvolávanie konfliktov, dodal.