Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin je pripravený s Bidenom prebrať ľudskoprávne otázky

Putin je pripravený s Bidenom prebrať ľudskoprávne otázky

Vladimir Putin a Joe Biden. (Fotomontáž: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený prebrať so svojim americkým náprotivkom Joeom Bidenom počas ich júnového stretnutia celú škálu ľudskoprávnych otázok vrátane ochrany práv opozície v USA. Novinárom to povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Biden vyhlásil, že na samite v Ženeve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom zdôrazní, že Washington nenechá Moskvu „zneužívať“ ľudské práva, respektíve bude tlačiť na ich dodržiavanie.

Moskva sa podľa Lavrova tejto ani akejkoľvek inej téme nebude vyhýbať, pričom Putin môže Bidena zase konfrontovať otázkou zaobchádzania s účastníkmi demonštrácií vo Washingtone zo 6. januára.

„Sme, samozrejme, pripravení diskutovať o všetkom vrátane problémov, ktoré existujú v USA,“ povedal Lavrov. Dodal, že Rusko monitoruje prenasledovanie osôb zodpovedných za nepokoje v budove Kapitolu zo 6. januára. „Deje sa tam veľa zaujímavých vecí,“ pokračoval Lavrov a avizoval, že Rusko chce prebrať aj „ochranu opozičných práv v Spojených štátoch“.

Stretnutie Bidena a Putina sa uskutoční 16. júna vo švajčiarskej Ženeve. Pôjde o ich prvé osobné stretnutie odvtedy, ako sa Biden v januári ujal prezidentského úradu. Ženevský samit bude zároveň predstavovať Putinovu prvú zahraničnú cestu od januára 2020, keď navštívil Izrael a palestínske územia.