Úvod Politika Putin: Keby nebolo Krymu, vymysleli by si niečo iné

Putin: Keby nebolo Krymu, vymysleli by si niečo iné

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril presvedčenie, že západné sankcie nemajú zásadný vplyv na ruskú ekonomiku. Za oveľa väčší problém označil pokles cien ropy. Putin vyhlásil, že keď iné štáty začali pociťovať Rusko ako svojho konkurenta, „pod rôznymi zámienkami hneď zaviedli obmedzenia“. „Keby nebolo Krymu, vymysleli by si niečo iné,“ vyhlásil Putin, pričom dodal, že cieľom tejto politiky Západu je zadržiavanie Ruska.

Zopakoval, že sankcie neprospeli nikomu. Krajiny, ktoré na Rusko uvalili sankcie, stratili viac ako Rusko. Spresnil, že Moskva v dôsledku ekonomických reštrikcií prišla o 50-52 miliárd dolárov, zatiaľ čo štáty, ktoré ich zaviedli, o 100 miliárd, informovala agentúra RIA Novosti.

Ruský prezident však upozornil, že v Rusku mali sankcie pozitívny účinok aj v tom, že „sme museli začať používať mozog, zdroje a talenty, nielen sa spoliehať na dolárové príjmy z predaja ropy a zemného plynu“. Putin v tejto súvislosti poukázal na rozvoj mnohých priemyselných oblastí i poľnohospodárstva, ktoré zažíva nebývalý rast. Rusko je podľa Putina pripravené na ústretové kroky v prípade, že Západ zruší sankcie proti Rusku.