Úvod Politika Putin: Keby Skripaľa otrávili novičokom, bol by na mieste mŕtvy

Putin: Keby Skripaľa otrávili novičokom, bol by na mieste mŕtvy

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa prepustili z nemocnice. Podľa oficiálnej britskej verzie ho mali spolu s dcérou Julijou 4. marca otráviť bojovou chemickou látkou v anglickom meste Salisbury. Prípad vyvolal diplomatickú roztržku medzi Západom a Moskvou. Británia obvinila Rusko z útoku na Skripaľovcov s použitím nervovoparalytickej látky novičok, ktorá bola vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze. Moskva však akúkoľvek zodpovednosť odmieta.

Skripaľovo prepustenie potvrdil hovorca Okresnej nemocnice v Salisbury, ktorý však pripomenul, že napriek prepusteniu z nemocničného ošetrenia má Skripaľ rovnako ako Julija, ktorú prepustili 10. apríla, právo na zachovávanie lekárskeho tajomstva.

Skripaľovcov hospitalizovali v deň otravy, neskôr sa mal ich zdravotný stav radikálne zlepšiť. Julija Skripaľová vo svojom prvom vyhlásení po prepustení z nemocnice uviedla, že nemá záujem využiť služby ruského veľvyslanectva a v jej mene a v mene jej otca nemá právo hovoriť nikto, iba oni dvaja. O vydanie vyhlásenia vo svojom mene požiadala londýnsku Metropolitnú políciu.

Ruský prezident Vladimir Putin odmietol verziu, podľa ktorej boli bývalý ruský spravodajský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija v Británii otrávení bojovou chemickou látkou. V prípade pravdivosti toho, čo tvrdia „britskí kolegovia“, by bol Skripaľ „býval na mieste mŕtvy“, vyjadril sa šéf Kremľa na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorou sa stretol vo svojom letnom sídle v Soči. „Vďaka Bohu, že sa zotavil a mohol opustiť nemocnicu. Dúfam, že zostane v poriadku a zdravý,“ citovala Putinove slová agentúra AP.

Sergej Skripaľ. (Foto: archív)