Úvod Politika Putin: Kim Čong-un je kompetentný a zrelý vodca

Putin: Kim Čong-un je kompetentný a zrelý vodca

Koláž: archív

Ruský prezident Vladimir Putin označil vodcu KĽDR Kim Čong-una za „kompetentného a zrelého“ vodcu, ktorý podľa šéfa Kremľa zvíťazil v poslednom kole patovej situácie so Západom ohľadom jadrového a balistického programu svojej krajiny. Informuje o tom agentúra Reuters.

„Domnievam sa, že Kim Čong-un sa stal jasným víťazom tohto kola. Dokončil svoju strategickú úlohu – má jadrovú zbraň, má strely s globálnym dosahom do 13 000 kilometrov, ktoré môžu zasiahnuť takmer akýkoľvek bod na planéte,“ povedal Putin ruským novinárom na stretnutí vysielanom tamojšou štátnou televíziou.

Putin na besede s poprednými ruskými mediálnymi osobnosťami zdôraznil, že Kim má záujem o zmiernenie napätia, ktoré vo svete vyvolávajú obranné programy Severnej Kórey. Vodca KĽDR sa dostal do ostrej slovnej prestrelky zahŕňajúcej vojnové vyhrážky i osobné invektívy najmä s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Ruská federácia zahlasovala v OSN za uvalenie medzinárodných sankcií proti Pchjongjangu za jeho jadrový program, avšak Moskva vyzvala Západ na umiernenosť v tejto záležitosti. Kremeľ zároveň požadoval zorganizovanie rokovaní o danej problematike. Putin znovu zopakoval, že dialóg s KĽDR má svoje opodstatnenie.

Severná Kórea a Južná Kórea po dlhom období napätia pristúpili k bilaterálnym rozhovorom o situácii na Kórejskom polostrove. Počas prvých oficiálnych rozhovorov od roku 2015 sa obe kórejské delegácie v Pchanmundžome dohodli na zriadení priamej vojenskej linky a začatí spolupráce na rozličných úrovniach.

Bezpečnostná rada OSN rozhovory medzi Kóreami privítala s tým, že môžu otvoriť „možnosti budovania dôvery na Kórejskom polostrove“. BR OSN vo svojom vyhlásení ďalej vyjadrila nádej, že dialóg medzi Pchjongjangom a Soulom uvoľní napätú situáciu a bude viesť k denuklearizácii na Kórejskom polostrove.

Kim Čong-un. (Foto: archív)