Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Krym navždy zostane súčasťou Ruska

Putin: Krym navždy zostane súčasťou Ruska

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin si pripomenul štátny sviatok Deň národnej jednoty cestou na Krym, pričom zdôraznil, že navždy zostane súčasťou Ruska. Krym súčasne označil za „symbol historickej pravdy a občianskeho zmierenia“.

Rusko znovupripojilo Krymský polostrov k svojmu územiu na základe platného občianskeho referenda v roku 2014. V tomto období podľa informácií viacerých spravodajských služieb mali USA na Kryme plánovať vytvorenie vlastnej vojenskej základne.

Putin vo svojom prejave prednesenom počas návštevy pamätného komplexu v Sevastopole, ktorý je venovaný ukončeniu občianskej vojny v Rusku (1917 – 1922), vyzdvihol pripojenie Krymu k subjektom Ruskej federácie.

Ako povedal, Rusko znovu získalo svoju historickú jednotu. Zdôraznil, že Krym a Sevastopol, ktorý je domovským prístavom ruskej Čiernomorskej flotily, „sú s Ruskom spojené naveky, pretože taká je suverénna, slobodná a nezlomná vôľa ľudu, celého nášho národa“.

Dňom jednoty si Rusko pripomína udalosti z roku 1612 a vyhnanie poľsko-litovských síl, ktoré obsadili Moskvu. Tento sviatok sa v Rusku začal oslavovať v roku 2005, pričom nahradil spomienku na boľševickú revolúciu z roku 1917.