Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin ku kauze lietadla Ryanair: V roku 2013 prinútili vo Viedni pristáť...

Putin ku kauze lietadla Ryanair: V roku 2013 prinútili vo Viedni pristáť lietadlo bolívijského prezidenta a nič sa nestalo

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho bieloruský náprotivok Alexander Lukašenko sa na stretnutí v ruskom Soči zhodli na tom, že reakcia na incident s odklonom lietadla spoločnosti Ryanair je spôsobená „návalom emócií“.

Putin tiež kritizoval Západ za to, ako zareagoval na vynútené pristátie lietadla bolívijského prezidenta Eva Moralesa vo Viedni v roku 2013. Na palube sa totiž vraj mal nachádzať Edward Snowden, čo však nebola pravda. „Lietadlo prezidenta Bolívie tiež prinútili pristáť. Prezidenta vyviedli z lietadla a nič, ticho,“ vyhlásil Putin v súvislosti s vtedajšou reakciou Západu na stretnutí s Lukašenkom.

Bieloruský prezident priviezol na stretnutie v ruskom Soči aj dokumenty, ktoré majú podľa neho pomôcť objasniť odklon lietadla. Podľa Lukašenka sa Západ prostredníctvom tohto incidentu snaží vyvolať obdobnú situáciu, aká v jeho krajine vládla po prezidentských voľbách v auguste 2020, keď ju zaplavila vlna demonštrácií.

„Je to pokus vyvolať podobnú situáciu, ako bola tá v auguste minulého roku. Je očividné, čo od nás tí naši ‘priatelia’ zo Západu chcú,“ vyhlásil Lukašenko. Bieloruský prezident tiež dodal, že nechápe, prečo sa EÚ rozhodla potrestať najmä bieloruskú leteckú spoločnosť Belavia. “Čo s tým má Belavia? Prečo trestajú ľudí, ktorí v nej pracujú?“ spýtal sa Lukašenko v súvislosti so zákazom letov bieloruských aerolínií do EÚ.

Lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu bolo nútené pristáť 23. mája v Minsku údajne z dôvodu vyhrážok o bombe na palube, ktoré sa ukázali ako nepravdivé. Po pristátí úrady zatkli novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ako aj jeho partnerku Sofiu Sapegovú.

V dôsledku tohto incidentu čelí Bielorusko medzinárodnému tlaku. Európska únia sa dohodla, že zakáže lety bieloruských aerolínií do EÚ, a vyzvala letecké spoločnosti so sídlom v únii, aby nelietali cez bieloruský vzdušný priestor.