Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin a Lukašenko plánujú prehĺbenie integrácie Ruska a Bieloruska

Putin a Lukašenko plánujú prehĺbenie integrácie Ruska a Bieloruska

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin v moskovskom Kremli prijal bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Na spoločnom stretnutí mali okrem iného diskutovať o plánoch integrácie v rámci spoločného zväzového štátu.

Agentúra BelTA s odvolaním sa na bieloruského veľvyslanca v Moskve Uladzimira Siamašku informovala, že sa plánuje podpísanie „balíka“ dokumentov o integrácii Ruska Bieloruska. Podľa agentúry BelTa má byť v Moskve posúdených 28 programových dokumentov, ktoré na rokovanie predložili vlády oboch krajín.

Putin a Lukašenko by mali hovoriť aj o ďalších aktuálnych témach i o medzinárodnej situácii vrátane najnovšieho vývoja v Afganistane. Obaja politici pravidelne absolvujú spoločné telefonické rozhovory – zatiaľ posledný sa uskutočnil koncom augusta.

Spravodajský portál Meduza.io pripomenul, že bieloruské a ruské vedenie rokujú o politickej integrácii svojich štátov od roku 1999. V rokoch 2019 – 2020 sa tieto rokovania týkali 31 tematických okruhov zahŕňajúcich integráciu v rôznych sférach ekonomiky a verejnej správy.