Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin a Lukašenko sa zhodli: Problémy v Bielorusku budú rýchlo vyriešené

Putin a Lukašenko sa zhodli: Problémy v Bielorusku budú rýchlo vyriešené

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko hovoril telefonicky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o situácii vo svojej krajine a o aktuálnych protestoch. „Prezidenti diskutovali o situácii, ktorá sa odvíja vnútri a v okolí Bieloruska,“ uviedla agentúra BelTA.

Kremeľ následne oznámil, že Putin a Lukašenko sa v telefonáte zhodli v názore, že problémy v Bielorusku budú rýchlo vyriešené. Rozhovor podľa Moskvy inicioval Minsk „Alexandr Lukašenko informoval o situácii v Bielorusku po prezidentských voľbách. Obe strany vyjadrili presvedčenie, že všetky problémy, ktoré vznikli, budú čoskoro vyriešené.

Je dôležité, aby deštruktívne sily nevyužili tieto problémy s cieľom poškodiť vzájomne prospešnú spoluprácu medzi krajinami Zväzového štátu (Ruska a Bieloruska),“ píše sa vo vyhlásení.

Alexandr Lukašenko už skôr počas dňa vyhlásil, že chce hovoriť s Vladimirom Putinom o situácii v Bielorusku, pretože tamojšie udalosti sa týkajú oblasti ich spoločného Zväzového štátu.

„Agresia proti Bielorusku sa rozvíja. Musíme kontaktovať prezidenta Ruska, aby som s ním mohol teraz hovoriť,“ povedal Lukašenko na stretnutí s vládnymi predstaviteľmi. „Pretože toto je už hrozba nielen pre Bielorusko,“ vyhlásil.

Po prezidentských voľbách v Bielorusku z minulej nedele vychádzajú do ulíc každý deň stúpenci opozície, podľa ktorých bolo hlasovanie zmanipulované. Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov získal 80 percent hlasov.

Tým si zabezpečil šiesty mandát vo funkcii hlavy štátu, ktorú zastáva od roku 1994. Jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská dostala podľa oficiálnych údajov desať percent hlasov.