Úvod Politika Putin na oslavách víťazstva: Rusko je schopné odraziť akúkoľvek agresiu

Putin na oslavách víťazstva: Rusko je schopné odraziť akúkoľvek agresiu

Foto: archív

Tradičnou vojenskou prehliadkou na moskovskom Červenom námestí, tentoraz však bez lietadiel, oslávilo Rusko Deň víťazstva – 72. výročie víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom. Leteckú časť programu prekazilo počasie.

Rusko bude vždy na strane mieru
Hlavná vojenská prehliadka sa uskutočnila v Moskve, ale prehliadky v menšom rozsahu sa konali aj v ďalších ruských mestách – napríklad na Ďalekom východe vo Vladivostoku či v Južno-Sachalinsku – vzhľadom na časový posun už v predstihu.

Na prehliadku na Červenom námestí zavítalo približne 10-tisíc ľudí, príslušníkov 28 útvarov, námorníkov, poslucháčov vojenských škôl, ale aj záchranárov z ministerstva pre mimoriadne udalosti či veteránov, ku ktorým prehovoril prezident Vladimir Putin. Prítomní si minútou ticha pripomenuli padlých.

Foto: archív
Foto: archív

PUTIN VO SVOJOM VYSTÚPENÍ ZDÔRAZNIL, ŽE TRAGÉDII 2. SVETOVEJ VOJNY SA NEPODARILO ZABRÁNIŤ PRE NEJEDNOTNOSŤ NÁRODOV.

„Ruské ozbrojené sily sú schopné odraziť akúkoľvek agresiu, na účinnému boju s terorizmom, extrémizmom, neonacizmom a ďalšími hrozbami je nevyhnutná spolupráca celého medzinárodného spoločenstva,“ pokračoval.

„Sme otvorení takejto spolupráci, Rusko bude vždy na strane mieru, s tými, ktorí sa rozhodnú pre cestu rovnoprávneho partnerstva a odmietajú vojnu, pretože je v rozpore so samotnou podstatou života a ľudskej povahy,“ dodal Putin. Zdôraznil zodpovednosť voči budúcim generáciám, ktorým treba „dať stabilitu a mier vo svete, sprostredkovať tvrdú, hrdinskú pravdu o druhej svetovej vojne…“

Na rozsiahlej prehliadke sa zúčastnilo 114 kusov modernej vojenskej techniky. Mechanizovaný sprievod tvorili samohybné húfnice Msta-S a Koalicija-SV, taktické balistické rakety Iskander, obrnené vozidlá Tigr a Tajfun, obrnené transportéry BTR-82A a raketové systémy Buk-M2, Tor-M2U, Pancyr-S1, S-400 a Jars. V sprievode bola aj moderná obrnená technika založená na platformách Armata, Kurganec a Bumerang.

Foto: archív
Foto: archív

Pochod Nesmrteľného pluku
„Po prvý raz prešli Červeným námestím najpokročilejšie modely systémov protivzdušnej obrany v studenej (sivobielej) arktickej farbe – raketový systém zem-vzduch Tor-M2DT, protilietadlový raketový a kanónový systém Pancyr-SA a tanky typu T-72B3,“ citovala agentúra TASS ministerstvo obrany.

Súčasťou prehliadky mal byť aj prelet 17 vrtuľníkov a 55 bojových lietadiel nad Červeným námestím, ale pre nepriazeň počasia armáda leteckú časť programu zrušila. Za noc napršalo v Moskve 70 percent mesačného úhrnu zrážok. Nepomohlo ani plánované nasadenie lietadiel, ktoré mali rozprašovaním jodidu strieborného zabezpečiť, aby pršalo mimo oblasti hlavného mesta.

OSLAVY VÍŤAZSTVA POKRAČOVALI POCHODOM NESMRTEĽNÉHO PLUKU. MYŠLIENKA JEHO ZALOŽENIA VZNIKLA V ROKU 2011 V SIBÍRSKOM TOMSKU.

Niekoľko tamojších novinárov chcelo, aby mladí ľudia nezabúdali na svojich starých a prastarých otcov, ktorí položili svoje životy za slobodu budúcich generácií. Podobné pochody však prebiehali v krajine aj pred vznikom Nesmrteľného pluku.

Hlavnou úlohou je zachovávanie pamiatky o pokolení Veľkej vlasteneckej vojny v každej rodine. Účastníci tejto spomienkovej akcie každý rok prejdú po meste k pamätnému miestu s fotografiami svojich príbuzných – priamych účastníkov bojov počas druhej svetovej vojny.

Pochod prebehol nielen v Moskve, ale aj iných veľkých ruských mestách a niektorých ďalších krajinách. Minulý rok sa na pochode v Rusku zúčastnilo zhruba 24 miliónov príbuzných priamych účastníkov frontu a akcia prebehla v 50 ďalších krajinách sveta.