Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin na prehliadke ku Dňu víťazstva: Predovšetkým ruský národ porazil nacistické zlo

Putin na prehliadke ku Dňu víťazstva: Predovšetkým ruský národ porazil nacistické zlo

Foto: archív

Na Červenom námestí v ruskej metropole Moskva sa konala slávnostná vojenská prehliadka pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Ako informoval spravodajský server Novaja gazeta, na prehliadke sa zúčastnilo približne 14.000 vojakov, viac ako 200 vojenských vozidiel a 75 lietadiel a vrtuľníkov. Hudobný sprievod zabezpečil orchester ministerstva obrany.

Na prehliadke sa tradične zúčastňuje prezident Vladimir Putin, ktorý vo svojom príhovore uviedol, že „toto víťazstvo určilo budúcnosť planéty na ďalšie desaťročia a navždy zostalo zapísané v histórii ako najväčšie, a to z duchovného i morálneho hľadiska“.

Po minúte ticha za padlých a ďalšie obete Veľkej vlasteneckej vojny Putin vo svojom krátkom prejave vyhlásil, že predovšetkým ruský národ porazil nacistické zlo, zničil 75 percent bojovej techniky protivníka a za cenu veľkých obetí dospel až k spravodlivému a konečnému víťazstvu. „Toto je hlavná, čestná a ničím neskreslená pravda o vojne,“ vyhlásil Putin.

Zdôraznil, že „milióny ľudí rôznych národností zo všetkých republík Sovietskeho zväzu“, na fronte i v tyle, v partizánskych jednotkách i odboji – bojovali (…) a „oslobodili európske štáty od útočníkov, ukončili strašnú tragédiu holokaustu, zachránili obyvateľov Nemecka pred nacizmom pred jeho smrtonosnou ideológiou“.

Foto: archív

Ruský prezident uviedol, že budúcnosť sveta si ani nemožno predstaviť, keby na jeho obranu neprišla Červená armáda. Putin zároveň vyhlásil, že Rusko nikdy nezabudne na príspevok spojencov Sovietskeho zväzu z protihitlerovskej koalície a všetkých bojovníkov proti nacizmu za ich pomoc pri dosiahnutí víťazstva v 2. svetovej vojne.

Vyzdvihol hrdinstvo veteránov Veľkej vlasteneckej vojny, ktorí podľa neho zachránili celé národy „pred smrťou, barbarstvom a zotročením“. „Tento hrdinský čin je – bez preháňania – dedičstvom celého ľudstva,“ uviedol ruský vodca. Svoj prejav Putin skončil vyhlásením o otvorenosti Ruska k spoločnému bezpečnostnému systému vo svete.

„Chápeme, aké dôležité je posilniť priateľstvo, dôveru medzi národmi, a sme otvorení dialógu a spolupráci v aktuálnych otázkach medzinárodnej politiky,“ vyhlásil.  Dodal, že medzi tieto okruhy tém patrí vytvorenie spoločného spoľahlivého bezpečnostného systému, ktorý „je potrebný pre zložitý a rýchlo sa meniaci moderný svet“.“Iba spoločne ho môžeme chrániť pred novými hrozbami,“ zdôraznil Putin.

Foto: archív

Portál Novaja gazeta dodal, že na Červenom námestí okrem príslušníkov ruských ozbrojených a bezpečnostných síl defilovali aj jednotky z viac ako desiatich krajín vrátane Azerbajdžanu, Arménska, Bieloruska, Indie, Číny, Moldavska a Srbska.

Popri veteránoch 2. svetovej vojny sa prehliadke z čestnej tribúny prizerali aj zahraniční hostia. Medzi nimi boli napríklad prezidenti Bieloruska a Srbska Alexandr Lukašenko a Aleksandar Vučič, či šéfovia neuznaných kaukazských republík Abcházska a Južného Osetska.

Pre prehliadku na Červenom námestí bolo pre dopravu uzavreté širšie centrum Moskvy. V uliciach vedúcich k námestiu sa zišli ľudia, ktorí chceli vidieť aspoň príjazd bojovej techniky. Slávnostná vojenská prehliadka sa pôvodne mala konať 9. mája, ale pre epidémiu koronavírusu nového typu bola preložená na 24. júna.

Ako upozornil ruský minister obrany Sergej Šojgu, výber dátumu prehliadky nie je náhodný. „Urobili sme ju v deň, keď sa v roku 1945 uskutočnila legendárna historická prehliadka víťazov. Vtedy po Červenom námestí prechádzali vojaci, bojujúci pri Moskve a brániaci Leningrad, ktorí bojovali pri Stalingrade, oslobodzovali Európu a útočili na Berlín,“ povedal Šojgu.

Vojenská prehliadka ku Dňu víťazstva, Moskva, Červené námestie, 24. jún 2020: